Küresel piyasalarda bugün

altin%20petrol Küresel piyasalarda bugün

Küresel piyasalar, beklentilerin çok altında gelen Apple bilançosu ve petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşle başlayan dalgalanmanın etkisinden yavaş yavaş kurtuluyor.

Standard & Poor’s 500 Endeksi’nde (S&P 500), bugüne kadar bilançolarını açıklayan şirketlerin yaklaşık yüzde 80’i beklenenden daha iyi kâr açıkladı ancak Asya ve Avrupa’da olumlu bilançolar bu kadar çok değil.

Yatırımcılar, iki hafta içinde gerçekleşecek ABD Başkanlık Seçimleri ve Fed’in Kasım ayı toplantısı için pozisyon almayı sürdürüyor.

ABD’de bugün Eylül ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri ve Cuma günü üçüncü çeyrek büyüme verisi açıklanacak.

Dolar, Fed’in bu yıl faiz artırımına gideceğine ilişkin güvenin daha da güçlenmesi ile birlikte önemli para birimlerinin büyük bölümü karşısında değer kazandı. Dolar/TL, 3,08 seviyesinde seyretmeye devam ediyor.

PETROL

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre ülke genelinde üretimin artmasıyla petrol fiyatları, 50 doların altına inerek üç haftanın en düşük seviyesine yaklaştı.

Piyasada ayrıca, Rusya ve Irak’ın, Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) üyelerinin sekiz yıl sonra alınan ilk üretim kısıntısı kararını uygulayıp uygulamayacağının belirsizliği de sürüyor.

Aralık vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında 49,19 seviyesinde işlem görürken, Aralık vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 50 dolar seviyesinde.

ALTIN

Fed’in bu yıl faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi ile altın, kayıplarını korudu. Spot altının ons fiyatı bin 266 dolardan işlem görüyor.

Yılın ilk yarısında yüzde 25 ralli yapan altın,  piyasanın Fed’in yıl sonuna kadar faiz artırımına gideceğine ilişkin tahminlerini artırmaları ile birlikte geri çekildi. ABD Merkez Bankası’nın, aralıkta faiz artırımına gitme olasılığı, ekim ayının başındaki seviyesi yüzde 59’dan yüzde 72,5’e yükseldi.

ASYA PİYASALARI

Asya hisse senetleri, karışık gelen kâr rakamları ve petrolün üç haftanın en düşük seviyesinde sakinleşmesinin ardından geriledi. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Canon, Cnooc ve Posco’nun tümünün birden finansallarını açıklamasının ardından zemin kaybetmesi ile birlikte düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Melbourne’de IG Ltd. Baş Piyasa Stratejisti Chris Weston, Bloomberg’e yaptığı açıklamada ”Asya hisse senetleri, Nikkei dışında, ABD seçimlerinin yaklaşması ve yatırımcıların dikkatlerini ekonomi ve para politikasına ilişkin senaryolara çevirmeleri ile birlikte yatay seyrediyor,” dedi. İngiltere’de sürpriz şekilde AB’den ayrılma kararının çıktığı referandumu işaret eden Weston, “Yatırımcılar, Brexit olayında gördüğümüz üzere, ABD seçimleri öncesi piyasaya girme konusunda isteksiz” dedi.

27 Oct 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap