Küresel Piyasalar Yoğun Haftaya Hareketli Başladı

-kuresel-piyasalar-pozitif-seyrediyor-64982-2552016091929 Küresel Piyasalar Yoğun Haftaya Hareketli Başladı

Geçtiğimiz hafta küresel piyasalar ABD başkanı Trump’ın açıklamalarıyla hareketlenirken içeride Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın kararları takip edildi. Haftanın son işlem gününde ise, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in not değerlendirmesine dair beklentiler TL varlıklarındaki hareketliliği artırdı. Fitch ‘den açıklama beklenirken bir diğer kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife düşürdü. Fitch Ratings ise, Türkiye’nin uzun vadeli Döviz cinsinden kredi notunu BBB-‘den BB+’ya çekerek yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altına indirdi. Not görünümünü ise durağanda bıraktı. Kuruluş bu değerlendirmesine gerekçe olarak ise, ekonomik büyümenin 2016 yılının 2’nci yarısında keskin bir şekilde düştüğünü ve Türkiye’nin son yıllardaki performansının oldukça altındaki bir hızda toparlanmasının beklendiğini kaydetti. Bu gelişmeler sonrası kur haftalık kapanışını 3,8700 seviyesinden gerçekleştirdi. Hem TCMB’nin kararları hem de kredi notuna dair beklentilerin önceden satın alınması agresif yükselişlerin görülmemesinde etkili oldu. Özellikle TCMB’nin para politikasındaki sıkı duruşunu devam ettirerek ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini yukarı çekmesi örtülü faiz artışı olarak algılanırken kurdaki oynaklığın da azalmasında etkili oluyor. Yeni haftada kredi notuna dair gelişmeler TL varlıkları üzerinde etkisini sürdürebilir. Ayrıca bu hafta Amerika Merkez Bankası (FED)’ın gerçekleştireceği yılın ilk toplantısı piyasaların odağında olacak. Faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmeyen FED’den gelecek açıklamalar piyasalardaki hareketliliği artırabilir. İç tarafta ise, TCMB’nin açıklayacağı PPK toplantı tutanakları ve enflasyon raporu ile başkan Murat Çetinkaya’nın açıklamaları yakından takip edilecek bir diğer gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu gelişmelerin yanında Trump’ın uyguladığı göçmen politikaları nedeniyle dolar küresel ölçekte haftaya zayıf başlarken dolar kuru yeni haftaya 3,8771 seviyesinden, Euro/TL ise 4,1475 seviyesinden başladı. Önceki hafta, ABD başkanı Trump’ın açıklamalarıyla hareketlenen küresel borsa endeksleri haftayı genel olarak kırmızı bir tabloyla tamamladı. Alman DAX endeksi yüzde 0,29 düşüş gösterirken İngiliz endeksi FTSE100 Brexit gelişmeleri ilse yüzde 0,32 sınırlı yükseliş kaydetti. ABD borsa endeksleri ise, hafif değer kaybetti. Artan risk iştahı ile zayıf bir görüntü sergileyen ons altın haftalık açılışını 1193 seviyesinden gerçekleştirdi. Petrol tarafında ise, önemli üretici ülkelerin arzda kesintiye gitmesi emtia fiyatlarında kazançların korunmasında etkili oldu. Yeni günde ham petrol 52,88, brent petrol ise 55,36 seviyesinden işlem görüyor.

USDTRY ANALİZİ  

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)’nın sıkılaştırma politikası kurdaki oynaklığı azaltırken önceki haftanın son işlem gününde kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen değerlendirmeler TL varlıklarında negatif fiyatlamalara neden oldu. S&P, Türkiye’nin kredi notu görünümünü durağandan negatife düşürdü. Fitch Ratings ise, Türkiye’nin uzun vadeli Döviz cinsinden kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altına indirdi. Not görünümünü ise durağanda bıraktı. Bu gelişmelerle birlikte kur haftayı 3,8700 seviyesinden gerçekleştirirken yeni haftaya 3,8771 başladı. Bu hafta Amerika Merkez Bankası (FED)’nın faiz kararı ile tarım dışı istihdam rakamları ve içeride TCMB’nin açıklayacağı PPK toplantısı ve enflasyon raporu ile başkan Murat Çetinkaya’nın açıklamaları yakından izlenecektir. Teknik görünüme baktığımızda, dolar kuru yeni güne kayıpla başlasa da yükseliş trendinin korunduğunu görüyoruz. 3.8300 seviyesi üzerinde kalındığı takdirde kurda 3.8715-3.8980 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 3.8300 seviyesi altında görülebilecek fiyatlamalarda ise, 3.8045-3.7530 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. 

EURTRY ANALİZİ

Önceki hafta kredi notuna dair beklentiler kurda yükselişe neden olurken TCMB’nin kararları oynaklığın azalmasında etkili oldu. Ancak kredi derecelendirme kuruluşu S&P’in not görünümünü düşürmesi ve Fitch Ratings’in ülke notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına çekmesi TL varlıklarında negatif fiyatlamalara neden oldu. Haftalık kapanışını 4,1423 seviyesinden gerçekleştiren kur yeni haftaya 4,1475 seviyesinden başladı. Yeni günde iç tarafta takip edilecek bir veri bulunmazken Almanya’da enflasyon rakamları takip edilecektir. Teknik fiyatlamalara baktığımızda, yükseliş trendinin devam ettiği kurda 4.1010 önemli destek seviyesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu desteğin üzerinde kalındığı takdirde 4.13904.1630 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 4.1010 desteği altında görülebilecek fiyatlamalarda ise, 4.0760-4.0550 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

EURUSD ANALİZİ  

Önceki hafta zayıf gelen ABD büyüme rakamları ve başkan Trump’ın açıklamalarıyla hareketlenen parite yeni haftaya dolardaki zayıflamayla birlikte 1,0720 seviyesinden başladı. Bu hafta Amerika Merkez Bankası (FED)’nın faiz kararı ve tarım dışı istihdam rakamları paritenin yönü açısından kritik önem taşıyor. Bugün ise, Almanya’da enflasyon ve ABD’de kişisel harcamalar ve bekleyen konut satışları takip edilecektir. Teknik olarak incelediğimizde, yükseliş kanalı içindeki hareketine devam eden paritede 1.0730 seviyesi altında görülebilecek fiyatlamalarda 1.0690-1.0670 destek seviyeleri olarak takip edilebilir. Bu destek seviyelerinin paritenin kazançlarını koruması açısından önemli olabileceğin de belirtelim. 1.0730 seviyesi üzerinde devam eden fiyatlamalarda ise, 1.0760-1.0780 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 

ALTIN ANALİZİ

ABD başkanı Trump’ın açıklamaları ile dolarda görülen değer kaybı altın fiyatını yukarı çekse de yükselişler kalıcı olamadı. Önceki hafta dolar endeksinde görülen yükseliş sarı metalin kazançlarının bir kısmını geri vermesinde etkili oldu. Trump’ın uygulamaya başladığı politikalar risk iştahını azaltırken altının 1190 seviyesi üzerinde fiyatlamalarını sürdürdüğünü görüyoruz.  Bu hafta Amerika Merkez Bankası (FED)’nın faiz kararı ile tarım dışı istihdam rakamları sarı metalin yönü açısından önemli olacaktır. FED’in faiz politikasında şahin bir tutum sergilemesi sarı metali aşağı yönlü baskılayabilir. Teknik olarak incelendiğinde, kısa vadeli yükseliş kanalı oluşturan altında 1195 direncinin aşılması durumunda 1198-1201 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir. 1195 direncinin aşılamaması halinde ise, 1191-1187 destek seviyeleri olarak izlenebilir. 

PETROL ANALİZİ

Önceki hafta önemli petrol üreticisi ülkelerden gelen arz kesintisine dair açıklamalar petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketlerin görülmesinde etkili oldu. Ancak sondaj kuyularındaki artış sonrası petrol fiyatları haftayı negatif bölgede tamamladı. Yeni haftaya satıcılı başlayan petrol tarafında bu hafta açıklanacak stok rakamları fiyatlar üzerinde etkili olabilir.

1-Ham Petrol

Yükseliş isteğinin korunduğu ham petrolde kanal desteği olan 52.70 seviyesi üzerinde tutunma çabası olduğunu görüyoruz. Bu desteğin kırılması durumunda emtiada 52.35-51.80 destek seviyeleri olarak ön plana çıkabilir. Söz konusu desteğin üzerinde kalınması halinde ise, 53.30-53.80 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

2-Brent Petrol

Kısa vadeli yükseliş kanalının korunduğu brent petrolde 55.00 önemli destek seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu desteğin üzerinde kalınması durumunda 55.60-56.25 direnç seviyeleri olarak izlenebilir. 55.00 seviyesi altında görülebilecek fiyatlamalarda ise, 54.60-54.00 destek seviyeleri olarak takip edilebilir.

30 Jan 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap