Küresel Piyasalar Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

1925087_720x360 Küresel Piyasalar Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

Küresel piyasalar verilerden çok ABD seçimlerinin yarattığı türbülans ile haftayı geride bıraktı. Gelişmiş ülke piyasaları, Trump şoku sonrası yükselişe geçerek kayıplarını telafi etti. Ancak gelişmekte olan ülke piyasalarında baskı halen devam ediyor. Başta Meksika Pezosu olmak üzere bir çok gelişmekte olan ülke para birimi dolara karşı zayıf kaldı. TL’de dolara karşı değer kaybeden para birimi olarak ön plana çıktı. Gelişmekte olan ülke para birimlerinde aynı zamanda FED’in faiz artırımına gideceği yönündeki beklenti fiyatlanıyor. Kurları yukarı taşıyan bir başka önemli sebepte bu diyebiliriz. İçeriye baktığımızda TCMB’nin hafta sonu aldığı iki önemli kararı görüyoruz. Merkez Bankası yaptığı duyuruda kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirime gittiğini açıkladı. Diğer bir karar ise zorunlu karşılık oranlarında yaptığı yeni düzenleme ile ilgili. Bankaların, Merkez bankasında tuttukları zorunlu karşılıklara ödenen faiz oranı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının 400 baz puan eksiği olarak belirlenecek. Atılan bu likidite adımları sonrası TL varlıklarındaki ilk fiyatlamalar yakından takip edilecek. Bu hafta geride bıraktığımız haftaya nazaran daha yoğun bir veri trafiğinin olduğunu belirtelim. Gece saatlerinde ise Japonya tarafında açıklanan 3.çeyrek GSYİH (büyüme) rakamları izlendi. Japonya 3.çeyrek büyümesi yıllık bazda %2.2 olarak gerçekleşirken, çeyreklik bazda ise %0.5 ile beklentileri aştı. Yen para biriminde olumlu veriye rağmen tepki sınırlı kalırken, Japonya borsasının %1.70 üzerinde primli olduğunu görüyoruz.

USDTRY ANALİZİ
ABD genel seçimleri sonrası küresel piyasalarda risk iştahı artarken, gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskı ise devam etti. Aynı zamanda ABD verilerinin olumlu gelmesiyle piyasalar tekrardan FED’in faiz artırımını fiyatlamaya başladı. Yeni haftada ise yine kritik ABD verileri piyasalara yön verebilir. Teknik olarak bakıldığında ise kur tarafında yükseliş trendinin devam ettiğini görüyoruz. Bu noktada 3.2360-3.2180 destek bölgesi olarak takip edilebilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece kurda 3.2770-3.3000 dirençleri görülebilir.

EURTRY ANALİZİ
ABD seçimleri sonrası küresel piyasalardaki risk iştahı artışı, Euro varlıklarını zayıflattı. Ancak gelişmekte olan ülke para birimlerinde baskının devam ettiğini görüyoruz. Bu da Euro/TL’deki düşüşleri sınırlı kılıyor. Teknik görünümde ise kur tarafının kritik bir destek bölgesine yaklaştığını görüyoruz. 3.5000-3.4860 bu noktada dikkat çekebilir. Bu seviyeler üzerinde kaldığı sürece kurda yukarı gitme isteği sürebilir ve 3.5300-3.5660 dirençleri test edilebilir.

 EURUSD ANALİZİ
Geride bıraktığımız haftada açıklanan verilerden ziyade ABD genel seçimleri ve daha çok Trump’ın yeni dönem başkan olması piyasalara yön verdi. Trump sonrası oluşan risk iştahındaki artış piyasada Euro varlıklarını zayıflatırken, ABD Merkez bankasının faiz artırım olasılığının yüksek olması Dolar varlıklarını yükseltti. Bu hafta ise hem ABD tarafında hem de Euro bölgesinde kritik veriler takip edilecek. Teknik görünümde ise paritenin düşüş kanalını koruduğunu görüyoruz. 1.0830 kritik destek noktası aşağı yönlü kırıldı. Bu sebeple yukarıda 1.0830-1.0900 direnç bölgesi altında kaldığı sürece paritede zayıf seyir sürebilir. 1.0770 desteği aşağı kırılırsa 1.0700’ler gündeme gelebilir.  

GBPUSD ANALİZİ
İngiltere’nin Çin ile serbest ticaret anlaşması yapacağı söylemleri ve Brexit ihtimalin azalması paritedeki yükselişleri destekledi. Dolayısıyla Trump etkisiyle dolar varlıkları güçlü seyrini korusa da, Sterlin’deki değer kazanımı bu etkiyi azalttı. Teknik olarak bakıldığında ise paritede yükseliş kanalını koruduğunu görüyoruz. 1.2490-1.2420 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece paritede yükselişler devam edebilir. 1.2580-1.2680 direnç noktaları olarak takip edilebilir.

USDJPY ANALİZİ
ABD seçimleri sonrası küresel risk iştahının artması Yen para birimine olan talebi azalttı ve paritede sert yükselişler görüldü. Aynı zamanda FED etkisiyle birlikte dolar varlıklarındaki güçlü seyir bu alımlarda önemli bir rol oynadı diyebiliriz. Japonya tarafında açıklanan büyüme rakamlarının beklentileri karşılamasına rağmen paritede yükselişin korunduğunu görüyoruz. 106.50-105.45 destek bölgesi olarak takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde bu seviyeler üzerinde kalıcılık sağlanırsa paritede yükselişler devam edebilir. 107.60 kritik direnci üzerinde uzun vadeli bir kapanış gerçekleşirse 108.40-109.10 noktaları gündeme gelebilir.

ALTIN ANALİZİ
ABD seçimleri sonrası belirsizliğin ortadan kalkması ve artan risk iştahıyla birlikte ons altın küresel çapta değer kaybetti. Aynı zamanda FED’in faiz artırımına adım adım yaklaşması, güçlenen dolar ile birlikte ons altın tarafını da aşağı çekiyor. Bu hafta ABD tarafında açıklanacak kritik veriler ön planda olacak. Teknik görünümde ise ons altının kritik bir destek noktasını aşağı yönlü geçtiğini görüyoruz. Dolayısıyla yeni haftada yukarıda 1228-1241 direnç bölgesi olarak izlenebilir. Bu seviyeler altında kaldığı sürece ons altında düşüşler sürebilir 1200-1205 aralığına doğru bir geri çekilme görebiliriz.

HAM PETROL ANALİZİ
Küresel piyasalardaki arz endişeleri ve artan stok verilerinin etkisiyle petrol tarafındaki kayıplar derinleşiyor. Aynı zamanda Cuma günü ABD tarafında açıklanan sondaj kuyu sayısındaki artışta bu düşüşlerde etkili olduğunu görüyoruz. Teknik olarak bakıldığında ham petrol tarafında düşüş kanalının korunduğunu izliyoruz. 44.30-45.60 direnç bölgesi haftalık olarak bakıldığında güçlü direnç bölgeleri olarak takip edilebilir. Bu seviyeler altında kaldığı sürece gevşemeler devam edebilir. 43.00 desteğinin aşağı yönlü kırılması satışlarda 42.00 seviyelerini gündeme getirebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
Cuma günü açıklanan ABD sondaj kuyu sayısındaki artış ve OPEC ülkelerinin arz kısma konusunda anlaşamayacağı beklentisi petrol fiyatlarındaki baskıyı artıyor. Bu hafta yine petrol stoklarındaki seyir izlenecek ve fiyatlar üzerinde etkili olmaya devam edebilir. Teknik olarak bakıldığında ise brent petrolde düşüş kanalının korunduğunu görüyoruz. 45.50 kritik direnci altında kaldığı sürece gevşemeler sürebilir. 44.30 – 43.50 destek bölgeleri olarak öne çıkabilir.

DAX ANALİZİ
Küresel piyasalarda ABD seçimleri sonrası risk iştahının artması alman borsası DAX’ı da yukarı yönlü destekledi. Fakat petrol fiyatlarındaki kayıplar bu yükselişleri sınırlandırabilir. Haftanın genelinde yine önemli Euro bölgesi verilerini izliyor olacağız. Ancak gün içerisinde Euro bölgesinde Eylül ayı sanayi üretimi verisi ve başkan Draghi’nin yapacağı konuşma ön plana çıkıyor. Teknik görünümde ise endeksin kritik 10700 direncini aşamadığını görüyoruz. Dolayısıyla bu seviye açılışla birlikte kritik bir direnç noktası olarak izlenmeye devam edilecek. Bu seviyenin aşılması 10800-10880 dirençlerini gündeme getirebilir. 10570 ise aşağıda kritik bir destek noktası olarak ön plana çıkabilir.

-Destek Yatırım

 

14 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap