Küresel Piyasalar Sakin Seyrini Koruyor

129655 Küresel Piyasalar Sakin Seyrini Koruyor

Dün ABD tarafından açıklanan büyüme verisi beklentileri karşılasa da küresel piyasalarda etkileri sınırlı kaldı ancak akşam saatlerinde gelen Kişisel Tüketim Giderleri Fiyat Endeksinin ( PCE) 0.2’lik azalış göstermesi ABD enflasyonu için oluşan endişelerle birlikte dolar varlıklarında hareketliliği arttırdı. Türkiye tarafında ise dün veri akışı açısından sakin geçerken Türk varlıkları yatay seyrini korudu.
Euro Bölgesinde dün Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) aylık ekonomi bülteni raporu takip edildi. Bu raporda göze çarpan en önemli değişim manşet enflasyonun yılbaşında %1 üzerine çıkabileceği beklentisi oldu. Aynı zamanda raporda 2016 yılının 2. Yarısından sonra gerçekleşen ekonomik iyileşmeye vurgu yapıldı. Rapor sonrası Euro/Dolar paritesinde %0.20 üzerinde yükselişler gerçekleşti. Bugün ise paritenin kritik 1.0440 seviyesi üzerinde dengelendiğini görüyoruz. Euro bölgesi için bugün gözler GFK tüketici güven endeksine çevrildi.
ABD tarafında akşam saatlerinde gelen PCE verisi sonrası altın fiyatları yükselse de 1132 seviyesinin üzerinde kalıcı olamayan sarı metalde geri çekilmeler devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise %1.30 üzerinde yükseliş gerçekleştirirken dolar endeksi yatay seyrini korudu. Bugün ABD tarafından gelecek Yeni konut Satışları verisi takip edilecek.
Petrol tarafında ise dün gelen ABD petrol stoklarında ki artış sonrası petrol fiyatları değer kaybetse de akşam saatlerinde Irak petrol bakanının 2017 yılında Viyana’da açıklanan üretim oranlarına taahhüt verdiklerini açıklaması sonrası primli işlem görmeye devam ediyor. Ham Petrol fiyatları %0.45, Brent petrol fiyatları ise %0.35 değer kaybı ile yeni güne başladı. Akşam saatlerinde açıklanacak ABD sondaj kuyusu sayısı hareketliliğe neden olabilir.
ABD borsalarında ise gün içinde gelen olumlu büyüme verisinin 2017 yılında FED’in 3 faiz artışı beklentilerini güçlendirmesi sonrası geri çekilmeler devam ediyor. S&P500 ve NASDAQ vadeli endeksleri haftanın son işlem gününde yatay seyir ile başladı.

USDTRY ANALİZİ
Dün gün içinde ABD tarafından açıklanan veriler beklentileri karşıladı fakat Akşam saatlerinde gelen PCE verisinin olumsuz gelmesi sonrası USDTRY’de dalgalı fiyatlamalar gerçekleşti. Haftanın son işlem gününde ABD tarafından gelecek Yeni konut satışları verisi hareketliliği artırabilir. Teknik olarak yatay seyrini koruyan Dolar/TL kuru kritik 3.5020 desteği üzerinde kalıcı olduğu takdirde, yükseliş eğilimi devam edebilir ve 3.5160-3.5200 dirençleri gündeme gelebilir. Olası geri çekilmelerde 3.5020 desteği kırılırsa, 3.4980-3.4910 destekleri takip edilebilir.

EURTRY ANALİZİ
Dün Avrupa merkez bankası aylık raporunda Euro bölgesi enflasyon beklentilerinin yukarı yönlü revize edilmesi sonrası Euro varlıkları değer kazandı. Rapordan sonra EURTRY paritesinde yukarı yönlü hareketler takip edildi. Gün içinde gelecek Euro bölgesi GFK tüketici güven endeksi takip edilecek. Teknik olarak incelediğimizde yatay görünümünü koruyan Euro/TL kurunda, satışlar derinleşirse 3.6545-3.6465 destekleri ön planda olabilir. Yükselişlerin devamında ise 3.6800-3.6885 dirençleri gündeme gelebilir.

EURUSD ANALİZİ
Dün açıklanan Avrupa Merkez Bankası aylık raporu sonrası 2017 enflasyon beklentilerinin yukarı çekilmesiyle birlikte EURUSD paritesinde yükseliş hareketleri gerçekleşti. ABD tarafında gelen veriler sonrası ise kurda dalgalı fiyatlamalar takip edildi. Bugün için Euro bölgesinden GFK tüketici güven endeksi takip edilecek. ABD tarafında ise Yeni konut Satışları verisi izlenebilir. Teknik olarak zayıf görünümüne devam eden parite kritik 1.0480 seviyesini test etti. Bu seviyenin aşılması durumunda alımlar hızlanabilir ve 1.0500-1.0530 dirençleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.0420-1.0400 destekleri karşımıza çıkabilir.

ALTIN ANALİZİ
Dolar, FED’in 2017 yılında 3 faiz artışı yapacağı beklentileri ile güçlü seyrini koruyor. Dün gelen ABD verileri sonrası altın fiyatlarında volatilite arttı. ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişler ise sarı metalde geri çekilmelere neden oluyor. Bugün ABD’den açıklanacak yeni konut satışları verisi hareketliliğe neden olabilir. Teknik olarak zayıf görünümünü koruyan altın, kısa vadeli yatay bir kanalı içerisinde hareket ediyor. Alımların devamında 1132-1136 seviyeleri ön planda olabilir. Geri çekilmelerde 1129-1127 destek bölgesi kırılırsa, satışlar 1123 seviyesine doğru hızlanabilir.

HAM PETROL ANALİZİ
Dün akşam saatlerinde İran petrol bakanın Viyana’da açıklanan üretim oranlarına taahhüt vermesinin ardından petrol fiyatlarında yükselişler tekrar başladı. Bu akşam ise ABD tarafından açıklanacak sondaj kuyusu sayısı takip edilecek. Teknik olarak yükselişine devam eden ham petrol kritik destek bölgesi 52.20-51.95 üzerinde kaldığı sürece, yükseliş eğilimi sürebilir. Alımların devamında 53.00-53.30 dirençleri izlenebilir

BRENT PETROL ANALİZİ
İran petrol bakanın OPEC anlaşması doğrultusunda üretim oranlarına taahhüt vermesi sonrası petrol fiyatları yükselişe geçti. Bu akşam ise ABD tarafından açıklanacak sondaj kuyusu sayısı takip edilecek. Teknik olarak kritik 54.00 seviyesi üzerinde kaldığı sürece güçlü görünümünü koruyan brent petrolde, alımların devamında 55.15-55.45 destekleri izlenebilir. Geri çekilmelerde 54.30-54.00 destek bölgesi gündeme gelebilir.

-destek yatırım

23 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap