Küresel piyasalar neyi fiyatlıyor?

Asya hisse senetleri, Çin’in ihracatındaki beklenmedik düşüşün küresel ekonominin görünümüne ilişkin endişeleri artırması ile birlikte düşerken,

ABD endeks vadelileri geriledi ve yen dolar karşısındaki düşüşünü tersine çevirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Hong Kong hisselerindeki yüzde 1.2’lik kayıpla birlikte yüzde 0.6 düşerken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, Hong Kong saati ile 11:44’te yüzde 0.7 aşağıda seyrediyordu. Tayland’ın hisse senedi gösterge endeksi Mayıs ayından bu yana en düşük seviyesine yöneldi. Yen dolar karşısında yüzde 0.3 tırmanırken, yuan altı yılın en düşük seviyesine indi. Ham petrol düşüşüne devam etti ve yüzde 0.8 kayıpla varil başına 50 doların altına indi.

Yatırımcılar, Çin ekonomisindeki derinleşen yavaşlamaya ilişkin işaretleri, Fed’in faiz artırımına gitme olasılığının artması ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma (Brexit) sürecine ilişkin belirsizlikleri hazmetmeye çalışıyor. ABD merkez bankası Fed’in Çarşamba akşamı açıkladığı Eylül ayı toplantı tutanakları, yıl sonundan önce para politikasının sıkılaştırılacağına ilişkin beklentileri güçlendirdi.

Hong Kong’da Mirabaud Asia Ltd. işlem direktörü Andrew Clarke, “Çin’in zayıf ihracat rakamları, dünyanın kalan kısmının ekonomik görünümüne ilişkin endişeleri artırdı,” dedi ve “Beklentiler, Brezit ve sterlin ile birlikte oldukça kötümser. Yuan kırılgan görünüyor ve bununla birlikte Çin’deki emlak balonu, anakara Çin’de bankaların nakit taleplerini artırabilir. Öte yandan ABD başkanlık seçimleri yaklaşıyor” şeklinde görüş bildirdi.

Çin’de ihracat Eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 düşerken, ithalat yüzde 1.9 geriledi. Olumsuz dış ticaret verileri yuan üzerindeki baskıyı artırıken, emlak piyasasındaki yeni kısıtlamalar ülkenin büyümesine yönelik tahditleri artırıyor.

Tokyo’da CIBC Worls Markets Japan Inc. sabit getirili menkul kıymetler başkanı Kazuaki Oh’E, “Çin ekonomisi daha zayıf hale gelecek,” dedi ve “Kaliteye kaçış var” şeklinde konuştu.

 

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap