Küresel piyasalar “İtalya referandumu” sonrası tedirgin

fft99_mf5193805 Küresel piyasalar "İtalya referandumu" sonrası tedirgin

İtalya’da gerçekleşen anayasa değişikliği referandumu sonucunda “hayır” çıkması ise, mağlubiyetin sorumluluğunu kabul eden İtalya başbakanı Matteo Renzi istifasını duyurdu. İtalya’da olan bankacılık sektörü krizinin yanı sıra, başbakanın istifa talebi ile siyasi belirsizliklerin gündeme gelmesi nedeniyle Euro varlıkları yeni işlem haftasına yüzde 1’in üzerinde değer kaybı ile başladı. Olumsuz gelişmeler sonrası EURUSD paritesi 1.0504 seviyesini gördü.  Referandum sonrası ons altında tepki alımları görülse de, Euro varlıklarının gelişmelere paralel zayıflaması, dolar endeksini güçlendirmeye devam ediyor ve altındaki tepki alımlarını sınırlı tutuyor. Diğer taraftan da Avusturya cumhurbaşkanlığı seçimlerinde AB yanlısı solcu bağımsız aday Bellen’ın başa geçmesi olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.  Avrupa’daki gelişmelerin ardından Asya borsaları yeni haftaya negatif başladı ve gün içerisinde açılacak Avrupa ve ABD borsalarının da aynı tabloyu sergilemesi şaşırtmayabilir. ABD’nin önemli ticari ilişkilerinin bulunduğu Çin’in para birimini devalüe ederken, ABD’ye danışmaması nedeniyle sabah saatlerinde ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın attığı tweet, Çin para birimi Yuan’da sert düşüşlere neden oldu. Geri bıraktığımız haftada İngiltere’nin Avrupa ile tek pazar olarak yürüttüğü ticaret ilişkilerini sürdürme isteğini belirtmesi, Sterlin’i küresel çapta güçlü tutmaya devam ediyor. Geçen hafta gerçekleşen OPEC toplantısı sonucunda 8 yıl sonra ilk defa üretimi kısma kararı alındıktan sonra petrol fiyatlarında sert yükselişler görüldü. Fakat Cuma günü açıklanan sondaj kuyusu rakamlarının artış göstermesi ile petrol yeni haftaya yüzde 1 değer kaybı ile başladı. Yurtiçinde ise siyasi kanattan haberler ile Dolar/TL kuru rekor tazeledi, yeni haftaya ise kritik 3,5300 seviyesi yakınlarında dengelenerek başladı. Cuma akşam saatlerinde gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında ele alınan kararların bu yeni haftada açıklanması bekleniyor. Haftanın ilk işlem gününde yurtiçinde açıklanacak kasım ayı enflasyon rakamları ve küresel piyasalar ise bu Perşembe gerçekleşecek ve referandum sonrası daha da kritik hale gelen Avrupa Merkez Bankası toplantısına odaklanacak. Bugün ise gözler Euro bölgesi, İngiltere ve ABD tarafından açıklanacak satın alma endekslerine olacak.

USDTRY ANALİZİ
Geçen haftanın son işlem gününde siyasi kanattan gelen haberler ile rekor tazeleyen Dolar/TL kuru, yeni haftaya 3.5300 seviyesi yakınlarında dengelenerek başladı. Bugün yurtiçinde açıklanacak kasım ayı enflasyon rakamları ve 8 Aralık Perşembe günü geçen Cuma gerçekleşen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında ele alınan konuların açıklaması takip edilecek. ABD tarafında ise önemli veriler ön planda olacak. Teknik olarak incelediğimiz yükseliş hareketine devam eden kur kritik 3.5000-3.4900 seviyesi üzerinde kaldığı sürece yukarı gitme eğilimi sürebilir ve 3.5455-3.6015 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde 3.4900 desteği kırılırsa 3.4675-3.4225 seviyeleri takip edilebilir.

EURTRY ANALİZİ
Rekor tazeleyen Euro/TL kuru, İtalya referandumu sonucunda “hayır” çıkması ve bunu sonucunda İtalya Başbakanı Renzi’nin istifası ile sert geri çekilmeler yaşadı. Bugün yurtiçinde açıklanacak enflasyon rakamları oynaklığı arttırabilir. Teknik olarak baktığımızda, bugünkü haberler ile satışların hız kazandığını görüyoruz fakat kritik 3.7250-3.7000 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimi sürebilir. Bu durumda 3.7670-3.8090 direnç seviyeleri izlenebilir.

EURUSD ANALİZİ
Küresel piyasaların merakla beklediği İtalya referandumu hayır olarak sonuçlandı. Bu haber üzerine, İtalya Başbakanı istifa edeceğini açıkladı. İtalya’da yaşanan bankacılık krizinin yanı sıra siyasi tansiyonunda yükselmesi Euro’ya küresel çapta değer kaybettiriyor. Bugün Euro bölgesi ve ABD tarafında açıklanacak olan PMI rakamları izlenecek. Teknik görünümde kısa vadeli yükseliş hareketini sert bir şekilde aşağı yönlü bozduğunu görüyoruz. Referandum sonucu 1.0504’ü gören paritede, bu seviyenin altında 1.0480-1.0450 destek bölgesi olarak karşımıza çıkabilir. Aksi takdirde tepki alımları görülürse, 1.0590-1.0630 direnç seviyeleri gündeme gelebilir.

GBPUSD ANALİZİ
İngiliz hükümetinin AB’den çıkmaya sıcak bakmasına rağmen, AB ile tek pazar olgusu kapsamında ticari ilişkilerini devam ettirmek istediğini belirtmesi ile Sterlin varlıkları küresel çapta değer kazandı. Son işlem gününde açıklanan olumsuz ortalama saatlik kazançlar verisi ile sınırlı gevşeme yaşayan Dolar’da paritedeki yükselişleri destekledi. İngiliz ekonomisinin yaklaşık yüzde 80’ine tekabül eden hizmet sektörüne ait PMI rakamları paritede hareketliliği arttırabilir. Aynı zamanda ABD tarafında da önemli veriler yer almaktadır. Teknik olarak yükseliş kanalı içerisindeki hareketine devam eden GBPUSD paritesinde 1.2740 direnci aşılırsa, alımlar 1.2780-1.2845 dirençlerine doğru hız kazanabilir. Aksi takdirde, geri çekilmelerde 1.2615-1.2575 destekleri izlenebilir.

USDJPY ANALİZİ
Cuma günü açıklanan ABD verileri sonrası Dolar’ın sınırlı olarak gevşemesi ile USDJPY paritesinde geri çekilmeler görüldü. Bugün ABD tarafında PMI rakamları ve FED üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Teknik olarak kısa vadeli yükseliş kanalının ivme kaybettiğini söyleyebiliriz. Geri çekilmelerde 113.35-113.10 destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece yukarı gitme eğilimi sürebilir ve 114.00-114.20 dirençleri gündeme gelebilir.

ALTIN ANALİZİ
Dün sonuçlanan İtalya referandumu sonrası ons altında tepki alımları görülse de yükselişler sınırlı kalmaya devam ediyor. Bugün ABD tarafında açıklanacak önemli veriler ile FED üyelerinin konuşmaları takip edilecek. Zayıf görünümünü sürdüren ons altında toparlanma için 1185-1195 direnç seviyeleri ön planda olabilir. Aksi takdirde satış hareketinde 1169 seviyesi kırılırsa, kayıplar derinleşebilir ve 1166-1162 destek bölgesi ön plana çıkabilir

HAM PETROL ANALİZİ
Geride bıraktığımız haftada kritik resmi OPEC toplantısı sonrası çıkan petrol üretimini kısma haberleri ile petrol fiyatları sert yükselişler kaydetti. Cuma günü açıklanan sondaj kuyusu rakamlarının da artış gösterdiğini belirtelim. Yeni işlem haftasında ise haftalık olarak açıklanacak stok verileri takip edilecek. Teknik olarak baktığımızda alımların ivme kaybettiği petrolde yükseliş kanalı içerisinde hareket devam ediyor. Alımların hız kazanması durumunda 51.80-52.15 dirençleri ön planda olabilir. Geri çekilmelerde ise 50.25-50.60 destek bölgesi olarak karşımıza çıkabilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC toplantısı kararı sonrası yükseliş hareketi koruyan brent petrolde alımların devamında 54.55-55.10 dirençleri izlenebilir. Aksi takdirde satışlar hız kazanırsa 53.30-52.90 destek seviyeleri ön planda olabilir.

-destek yatırım

05 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap