Küresel piyasalar haftaya iyimser başladı

126034 Küresel piyasalar haftaya iyimser başladı

Dolar, traderların bu hafta açıklanacak verilere ve olaylara odaklanmasıyla, önemli paralar karşısında Eylül ayından bu yana görülen en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Japonya dışında Asya hisseleri tırmanırken, değerli metaller yükseliş kaydetti.

Yen, Topix Endeksi’ndeki düşüşün etkisiyle, euro ile gelişen piyasa paralarının dolar karşısındaki kazançlarına öncülük etti. Japonay Topix Endeksi, 17 aın en uzun yükseliş serisini sonlandırdı. Hong Kong’dan Güney Kore’ye hisse senetleri yükseliş, enerji şirketlerinin kayıplarını gölgede bıraktı. Çinko ve kurşun yükseldi, altın ve hazine tahvilleri yükseliş kaydetti.

ABD başkanlık seçimlerinin sürpriz galibi Donald Trump’ın altyapı harcamalarını artıracağı yönündeki vaadi, Fed’in Aralık ayında faiz artırmına gitmesine ilişkin beklentilerin yüzde 100 seviyesine tımanmasında etkili olmuştu. Ham petrolün fiyatı, OPEC’in petrol arzını azaltmaya ilişkin bir anlaşmaya varabileceğine yönelik beklentilerin azalmnasıyla, varil başına 46 dolar seviyesinde seyrediyor. Suudi Arabistan, Çarşamba günkü resmi toplantı öncesinde, OPEC dışı üreticilerle Pazartesi günü gerçekleştirilecek görüşmelerden çekildi.

Singapur’da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. bölgesel araştırma birimi yöneticisi Khoon Goh, “Doların yükselişine ara vermesiyle birlikte, dolardaki uzun pozisyonların kapandığını görüyoruz. Yen, ABD seçimlerinden bu yana G-10 paraları içinde en fazla kaybeden olduğu için Japon Yeni’nde güçlü bir yükseliş doğal” dedi.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap