Küresel Piyasalar FED’e Odaklandı

resized_2a119-6c79bce5fed Küresel Piyasalar FED’e Odaklandı

Yurtiçi piyasada oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktık. Hem TCMB’nin 2017 Para ve Kur Politikası açıklamalarından hem de TL ile ilgili alınan tedbirlerden destek bulan, Dolar/TL kuru 3.3400 seviyelerine doğru geriledi. Fakat ECB kararı sonrası Dolar’ın tüm gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazandı. Hafta sonu İstanbul Beşiktaş’ta teröristlerin birkaç dakika arayla gerçekleştirdiği hain saldırı acı bir bilançoyla sonuçlandı. Patlamalar yine toplumun tüm kesimini derinden sarstı. İç piyasalarda yeni haftanın açılışında iç tarafta yaşanan bu gelişmelerin ve FED etkisi ile TL varlıkları haftaya negatif başladı.
Geride bıraktığımız haftada Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme politikalarını Aralık 2017’ye kadar sürdüreceğini açıklaması ile küresel piyasalarda hareketlilik arttı. Bu haberin üzerine en büyük İtalyan bankasının sermaye artırım süreci için uzatma talebinin ret edilmesi ile EURUSD paritesi kritik 1.0500 seviyesi yakınlarına geriledi. Paritenin seyri için bu hafta toplanacak FED ve Euro bölgesi enflasyon rakamları kritik önem taşıyor. İngiltere tarafında ise AB’den çıkarken AB ile nasıl ticari ilişkiler sürdüreceği konusundaki belirsizlik Sterlin varlıklarını zayıflatmaya devam ediyor. Bu hafta Perşembe günü gerçekleşecek İngiltere Merkez Bankası toplantısı ve faiz kararı Sterlin’in yönünü belirleyecek.
ECB kararları sonrası güçlü duruşunu koruyan Dolar endeksi kritik 101.50 seviyesi üzerinde kalıcılığını sürdürürken, ons altın ise 1160 Dolar seviyesi altında fiyatlanarak, zayıf görünümünü sürdürüyor.
Hafta sonu OPEC ve OPEC dışı ülkelerin petrol kısma yönünde anlaşmaya varması ile yeni haftaya ham petrol ve brent petrol %4’ün üzerinde kazanç ile başladı. Küresel endeksler ise risk iştahının artması sonrası kritik FED kararı öncesi geçen haftayı alıcılı kapattı. Amerika tarafında S&P500 ve NASDAQ endeksi primli seyrederken, Avrupa tarafında DAX ise en çok değer kazanan endeks oldu. BİST-100 ise yeni haftaya kurdaki yükseliş baskısı ile hafif satıcılı başlayabilir.

USDTRY ANALİZİ
Yurtiçi piyasalar oldukça hareketli bir haftayı geride bıraktı. Merkez Bankasının para politikası ile ilgili ılımlı mesajları, EKK toplantısında alınan tedbirler ile desteklendi ve Dolar/TL kuru kritik 3,3500 seviyesinin altında doğru gevşedi. Fakat küresel piyasadaki gelişmeler doğrultusunda, Euro’daki sert kayıplardan güç bulan Dolar karşısında tüm gelişmekte olan para birimleri değer kaybederek haftayı kapattı. Hafta sonu İstanbul’da yaşanan talihsiz patlama olayı ile kur yeni haftaya kritik 3,5000 seviyesi yakınlarında başladı. Bugün ise yurtiçinde 3. Çeyrek büyüme verileri ve cari denge rakamları izlenecek. Teknik olarak yükselişine devam eden kur 3,5010 seviyesi üzerinde kaldığı sürece yukarı gitme eğilimi devam edebilir ve 3.5215-3.5540 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde 3.5010 desteği kırılırsa, 3.4690-3.4355 destek seviyeleri karşımıza çıkabilir.

EURTRY ANALİZİ
Avrupa Merkez bankasının parasal genişlemeye devam etmesi ile kayıplar yaşayan Euro varlıkları, Dolar’a küresel çapta değer kazandırırken, tüm gelişmekte olan ülke para birimlerini aşağı yönde baskıladı. Hafta sonu İstanbul’da yaşanan talihsiz patlama olayı ile kur yeni haftaya kritik 3,5000 seviyesi yakınlarında başladı. Bugün ise yurtiçinde 3. Çeyrek büyüme verileri ve cari denge rakamları izlenecek. Teknik olarak yükselişini sürdüren Euro/TL’de 3.7090 direnci aşılırsa, alımlar hızlanabilir ve 3.7330 direnci takip edilebilir. Aksi durumda 3.6935-3.6690 destekleri gündeme gelebilir.

EURUSD ANALİZİ
Geride bıraktığımız haftada Euro Bölgesi’ndeki haberler ile parite üzerinde oynaklık arttı. Avrupa Merkez Bankasının parasal genişlemeye devam etmesi ile Euro’da sert düşüşler oldu. Haftanın son işlem gününde büyük İtalyan Bankası’nın sermaye artırım süreci için uzatma talebinin ret edilmesi ile EURUSD paritesinde kayıplar derinleşti. Bu hafta ise 2016 yılının son FED toplantısı ve ardından Başkan Yellen’ın konuşması takip edilecek. Piyasalar bu toplantıda FED’in faiz artırımı gerçekleşmesini bekliyor. Ama asıl merak edilen konu 2017 yılında FED’in nasıl bir politika izleyeceğidir. Teknik olarak 1.0670 direnci ile 1.0510 desteği arasında yatay hareket sergileyen paritede, alımların devamında 1.0575-1.0630 dirençleri takip edilebilir. Olası çekilmelerde ise 1.0535-1.0515 destek bölgesi kırılırsa, satışlar derinleşebilir ve 1.0475 desteği karşımıza çıkabilir.

ALTIN ANALİZİ
Piyasaların merakla beklediği FED’in aralık ayı toplantısından önce ons altındaki zayıf görünüm devam ediyor. Bugün ABD tarafında veri akışının sakin olduğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak düşüş kanalı içerisindeki hareketine devam eden altında 1156-1153 destek bölgesi kırılırsa, satışlar derinleşebilir ve 1147 desteği izlenebilir. Yükseliş durumunda ise 1168-1172 seviyeleri gündeme gelebilir. Fakat alımların sınırlı kalmaması için 1178 direnci üzerinde bir fiyatlama görmemiz gerekebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
Cumartesi OPEC ve OPEC dışı üyelerin bir araya geldiği toplantıda, 15 yıl içerisinde ilk kez petrol üreten ülkeler üretimi kısma yönünde anlaşmaya vardı. Rusya’nın yanı sıra Kazakistan’ın da üretimi ılımlı miktarda kısacağı yönünde açıklamaları var. Petrol üretimini kısma ile ilgili OPEC aradığı desteği, OPEC dışı ülkelerden bulunca ham petrol fiyatları yeni haftaya yükseliş ile başladı. Teknik görünümde boşluk ile haftaya başlayan ham petrolde 54.50-55.35 dirençleri takip edilebilir. Olası kar satışları durumunda ise 53.45-52.40 destekleri gündeme gelebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
Hafta sonu gerçekleşen toplantıda OPEC dışı üyelerinde petrol kısma yönünde OPEC’e destek vermesi ile brent petrol yeni haftaya sert yükseliş ile başladı. Teknik olarak bakarsak yeni haftaya boşluk ile başlayan brent petrolde, 57.50 direnci aşılırsa alımlar hızlanabilir ve 58.00-58.95 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 56.35-55.30 destek seviyeleri takip edilebilir.

12 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap