Küresel Piyasalar ECB Toplantısına Odaklandı

1901534_720x360 Küresel Piyasalar ECB Toplantısına Odaklandı

Hafta Başı itibari ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) ve hükümet tarafından gelen hamlelerle başlayan Türk Lirası varlıklarında ki değer kazanımları devam ediyor. Dün Fitch tarafından bankacılık sektörünün görünümü durağandan negatife çekilse hükümet kanadından gelen olumlu açıklamalarla TL varlıkları değer kazanamaya devam etti. Bugün ise gün içinde açıklanacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantı sonuçları TL varlıklarında hareketliliği artırabilir. Euro bölgesinde ise siyasi risklerin etkisinin geride kaldığını söyleyebiliriz. Almanya bölgesinde sanayi üretimi verisi olumsuz gelse de son dönemde Euro varlıkları toparlanmaya devam ediyor. Bugün açıklanacak Avrupa Merkez Bankası(ECB) kararı ve ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısı Euro varlıkları üzerinde hareketliliğe neden olabilir. İngiltere tarafında ise son dönemde Brexit sürecinin sorunsuz geçebileceği beklentileri ile değer kazanan Sterlin’de gelen olumsuz verilerle birlikte değer kayıpları izlendi. ABD tarafında ise USD güçlü seyrini koruyor. Gün içinde gelecek işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi volatiliteyi artırabilir. Petrol tarafında ise EIA petrol stokları ise 2.389 milyon varil azalış gösterdi. Piyasalar ise OPEC-OPEC dışı ülkelerin 10 aralıkta gerçekleşecek toplantısına odaklanıyor. 

USDTRY ANALİZİ
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve hükümet kanadından hafta genelinde gelen müdahaleler sonrası Türk Lirası varlıkları değer kazanmaya devam ediyor. Bugün Türkiye tarafından açıklanacak Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısı sonuçları volatiliteyi artırabilir. ABD tarafında ise işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi takip edilebilir. Teknik görünümde ise sert düşüş hareketi oluşturan kur, kritik 3.3995-3.4080 direnç bölgesi altında kaldığı sürece aşağı gitme eğilimi sürebilir. Satışların hız kazanması durumunda 3.3785 desteği kırılırsa, 3.3600 seviyesi izlenebilir.

EURTRY ANALİZİ
Euro bölgesinde siyasi risklerin azalmasının Euro varlıkları üzerinde olumlu bir etkisi olsa da TCMB ve hükümet tarafından gelen hamleler sonrası Türk Lirası varlıkları değer kazanmaya devam ediyor. Gün içinde açıklanacak EKK toplantısı sonuçları ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından açıklanacak faiz kararı ile ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısı hareketliliği artırabilir. Teknik olarak düşüş kanalı içerisinde hareket eden Euro/TL kuru 3.6360 seviyesi yakınlarını test etti ve bu seviyeyi kıramayan kurda tepki alımları gözlemliyoruz. Alımların hız kazanması durumunda 3.6620-3.6885 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde 3.6360 desteğini kırarsa, 3.6195-3.5930 destekleri gündeme gelebilir.

EURUSD ANALİZİ
Küresel anlamda USD varlıkları güçlü seyrini korusa da Euro bölgesinde siyasi risklerin azalması Euro varlıklarının değer kazanmasına neden oluyor. Almanya tarafında ise sanayi üretimi verisinin olumsuz geldiğini hatırlatalım. Gün için de Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından açıklanacak faiz kararı ile ECB Başkanı Mario Draghi’nin basın toplantısı hareketliliği artırabilir. ABD tarafında ise işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi takip edilebilir. Teknik görünümde tepki alımlarının hız kazandığı EURUSD paritesinde 1.0800 güçlü direnç seviyesi aşıldığı takdirde, 1.0815-1.0850 dirençleri takip edilebilir. Olası geri çekilmelerde ise 1.0740-1.0720 destek bölgesi karşımıza çıkabilir.

ALTIN ANALİZİ
Önümüzdeki hafta gerçekleşecek kritik ABD Merkez bankasının para politikası toplantısı öncesi altında hareketlilik artıyor. ABD tarafından gelecek işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi hareketliliğe neden olabilir. Zayıf görüntüsünü koruyan ons altında alımlar önemli bir seviye olan 1178’i test ediyor. Bu seviye üzerinde kalıcı olur ve alımlar 1182-1188 direncine doğru hızlanırsa, düşüş kanalını yukarı yönde test edebilir. Aksi takdirde, satışların hız kazanması durumunda 1173-1167 destekleri izlenebilir.

HAM PETROL ANALİZİ
OPEC ülkelerin arzı kısmak konusunda anlaşmalarının ardından yükselişlerine devam eden Ham petrolde Dün ABD ham petrol stoklarında 2.389 milyon varil azalış gerçekleşti. Nijerya tarafından gelen arzın kısılmasına dair olumlu beklentilerin yukarı yönlü hareketleri desteklediğini hatırlatalım. Cumartesi günü yapılacak olan OPEC-OPEC dışı ülkeler toplantısı volatiliteyi artırabilir. Teknik olarak yükseliş kanalına devam eden petrolde, sert kar satışları görülüyor. Satışların derinleşmesi durumunda 49.70-49.35 destekleri izlenebilir. Tekrardan alımların hız kazanması durumunda ise 50.25-50.80 dirençleri ön planda olabilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC ülkelerin arzı kısmak konusunda anlaşmalarından sonra yükseliş hareketlerini desteklese de Cumartesi günü OPEC dışı ülkelerin arzı artırabileceği riskleri yukarı yönlü hareketlerin sınırlı kalmasına neden oluyor. Teknik olarak sert kar satışlarının görüldüğü petrolde 52.60-52.00 destek seviyeleri gündeme gelebilir. Yükseliş durumunda ise 53.4053.90 direnç seviyeleri karşımıza çıkabilir.

-destek menkul

08 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap