Küresel Mücevher Pazarında Anahtar: Büyüme

Artan tüketim iştahı ve büyüme

Gelişmekte olan ülkelerde tüketim iştahının en önemli göstergelerinden biri de mücevher talebi olarak ifade edilebilir. Artan tüketim iştahı ve servet etkisi tüketicileri daha fazla mücevher talep etmeye itebilir. 2014 yılı itibariyle küresel mücevher üretimi altın talebinin %51’ini, platin talebinin %31’ini, gümüş talebinin %16’sını, paladyum talebinin %6’sını oluşturmaktadır.

 

Euromonitor’a göre küresel mücevher piyasasının 2015 yılında %6,7 büyüyerek 307 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor. 2019 yılında ise söz konusu büyüme tahmini %5,3 seviyesindedir. Küresel mücevher talebindeki en önemli bölge Asya-Pasifik bölgesidir. Asya Pasifik Bölgesi mücevher satışlarının %60’ını karşılamaktadır. Söz konusu piyasada talebin Çin öncülüğünde güçlü kalması beklenmektedir. Gelecek 5 yılda Çin’de mücevher satışlarının yıllık %8.6 gelişme göstermesi tahmin edilmektedir.

 

Grafikte mavi renkle Çin büyümesi, gri renkle Hindistan büyümesi, turuncu renkle altın fiyatı gösterilmektedir. Akademik çalışmalar Çin ve Hindistan’da büyümenin mücevher talebi açısından önemli olduğunu göstermektedir.

143161-1 Küresel Mücevher Pazarında Anahtar: Büyüme

Özetle, genel itibariyle Çin ve Asya Pasifik Bölgesi’ndeki büyüme beklentileri küresel mücevher talebi üzerinde dolayısıyla da Altın, Gümüş vb. emtiaların fiyatları üzerinde oldukça etkilidir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap