Küresel Faiz İndirim Süreci

Devam ediyor..

2015 yılının ilk gününde Özbekistan ile başlayan faiz indirim süreci tüm dünyada devam ediyor. Çin MB ise 28 Şubat Cumartesi günü itibariyle faiz indiren Merkez Bankaları arasına katılarak faiz indiren 17. MB oldu. İçinde bulunduğumuz haftanın sonunda Polonya’da katılabilir. Bazı ekonomistler Avustralya ve Kanada’nın bu yıl içinde ikinci bir faiz indirimine gidebileceğini düşünüyor.

 

Piyasa katılımcılarının görüşlerine göre, Norveç, Macaristan ve Tayland faiz indiren MB’ler arasına Mart ayı içerisinde katılabilir. Avrupa Merkez Bankası ise 1.1 trilyon euro tutarındaki güçlü parasal genişleme programıyla birlikte yıl genelinde piyasaya likidite sağlıyor olacak. Küresel faiz indirim sürecini başlatan ana etken petrol fiyatları olarak ifade edilebilir. Petrol fiyatlarının fiyatlar genel düzeyini aşağı çekeceği yönünde beklentiler MB’leri daha genişlemeci olmaya itiyor.

 

Piyasa katılımcıları devam eden küresel faiz indirim sürecinin, Fed’i daha erken harekete geçmekten uzak durmasına neden olabileceğini de düşünüyor.

69184-1 Küresel Faiz İndirim Süreci

Grafikte sol eksende ulusal para biriminin dolara karşı son altı aylık performansı gösteriliyor. Yatay eksende ise son altı aylık dönemde politika faizinde ne kadar indirim yapıldığı gösteriliyor

69185-2 Küresel Faiz İndirim Süreci

Grafikte sol eksende son altı aylık dönemde politika faizinde ne kadar indirim yapıldığı, yatay eksende yıllık enflasyon gösteriliyor. Türkiye enflasyon oranı dolayısıyla ikinci grafikte yer almıyor.

 

Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:
0212 410 05 98
01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap