Küresel Düşük Enflasyon Sorunsalı

Küresel dezenflasyon süreci

Küresel ekonominin daha düşük hızda büyüyeceği düşünceleri enflasyon beklentilerinin gerilemesine neden oluyor. Çin ekonomisinin %7 hedefini tutturmakta başarısız olacağı yönünde beklentiler emtia fiyatlarını baskı altına alıyor. Emtia fiyatlarının Çin kaynaklı türbülansla birlikte geri çekilmesi de küresel dezenflasyon sürecini destekliyor. Küresel dezenflasyon süreci tüm dünyayı ilgilendiren bir durum olarak değerlendirilebilir. Daha önceleri Eylül’de faizleri artırmasına çok yüksek ihtimal verilen Fed, bütün bu gelişmelerle birlikte faizleri artırmaktan imtina etmek durumunda kaldı.

 

Geçtiğimiz hafta açıklanan IMF küresel görünüm raporunda (WEO) 2015 yılında küresel enflasyonun sadece 0,30% gerçekleşeceğine yer verildi. Söz konusu tahmin 2009’dan bu yana en düşük tahmin olarak not edilebilir. Grafikte turuncu renkle manşet enflasyonun %0 altında olduğu ülkelerin oranı gösteriliyor. Söz konusu oranın 2009 küresel finans krizinden bu yana en düşük seviyede olduğu görünüyor.

168617-1 Küresel Düşük Enflasyon Sorunsalı

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap