Küresel Demografik Dönüşüm

Değişen nüfus yapısıyla politikalar..

Küresel ekonomi açısından önemli bir durum da demografik dönüşüm ve değişim süreci olarak değerlendirilebilir. Demografik değişimin etkilerinden kurtulmak ise çoğu zaman mali ve parasal politikalarla mümkün olmayabilir. En son makro politikaların özellikle 2008 kriz sonrası dönemde yeterli ölçüde başarıyı sağlayamamış olmasında demografik değişimin gözardı edilmesi neden gösterilebilir.

 

Grafik incelendiğinde ülkelerin demografik yapısındaki değişimi görebilmek mümkün olabilir. 1970 yılında 80 yaşının üstündeki nüfus oranı mavi renkle, 2015 yılında ise turuncu renkle gösterilmektedir. Yaşlı nüfusun artması iç talep dolayısıyla enflasyon ve büyüme açısından iyi bir haber olarak görülmeyebilir. Diğer yandan sosyal güvenlik harcamalarının da yükselmesine neden olabilir.

64680-1 Küresel Demografik Dönüşüm

İkinci grafikte ise hanehalkı borcu ve yaşlara göre dağılımı gösteriliyor. En borçlu grup 35-44 yaş aralığı iken, en düşük borca sahip grup 65 yaş ve üstü olarak görülebiliyor. Yaşlanan nüfusla birlikte kredi talebi geriliyor. Böylelikle de “daha fazla likidite” yoluyla ekonomik büyüme sağlama politikasının etkisi günden güne azalıyor. Çünkü kredi talebinin demografik yapı itibariyle günden güne gerilemesi beklenebilir. Dolayısıyla faizlerin seviyesi yaşlı nüfus için çok büyük anlam da ifade etmiyor.

64686-2 Küresel Demografik Dönüşüm

Yaşlı nüfus faizler ne kadar düşerse düşsün yatırım yapma isteğinde olmayabilir. Özellikle Euro Bölgesi’nde genç işsizliğin yüksek seyri genç nüfusun ilerleyen dönemde “kredi talebi” açısından “daha ihtiyatlı” olmaya itebilir. Gençlik yıllarında yaşanan “borç sorunu” ilerleyen dönemde de hanehalkının hatırında kalabilir. Diğer yandan yapılan araştırmalar en varlıklı yaş grubunun 65-74 yaş aralığına karşılık geldiğini gösteriyor. Ancak bu yaş grubu gelirinin çok küçük bir kısmını harcama isteğinde.

 

Konu hakkında bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:
0212 410 05 98
01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap