Kur Savaşı ve Kaybedenler

İsviçre Frangı kur savaşının “ilk kurbanı” oldu.

Yakın dönemin ultra genişlemeci para politikalarının sonucunda “kur savaşı” terimi tartışılır bir kavram oldu. İsviçre Frangı kur savaşının “ilk kurbanı” oldu.

 

İsviçre MB’nin döviz rezervleri son yıllarda oldukça hızlı artış göstermeye başladı. Eylül 2011’den bu yana uygulanan Euro/Frank 1.20 tabanını korumak amacıyla limitsiz tutarda Euro alınacağının taahhüt edilmesiyle birlikte döviz rezervleri hızla artış göstermeye başladı. Böylelikle Frank’ın Euro karşısında değerlenmesinin önüne geçilmek isteniyordu. Kararın gerekçelerinden biri deflasyon bir diğeri ise sermaye girişlerinin hızını kesmek olarak ifade edilebilir.

 

Avrupa Merkez Bankası’nın 22 Ocak itibariyle aylık 60 milyar euro tutarında, Mart 2015’ten Eylül 2016’ya kadar tahvil alacak olmasıyla birlikte Euro hızla değer kaybetmeye başladı. Euro’nun değer kaybetmesiyle birlikte Frank daha da tercih edilir bir para birimi oldu.

 

Frank üzerindeki değerlenme baskısına daha fazla Euro rezerv alarak karşılık vermek istemeyen İsviçre MB, 15 Ocak itibariyle açıkladığı beklenmedik kararla Frank tabanını sonlandırma kararı aldı.

60486-31 Kur Savaşı ve Kaybedenler

İsviçre 15 Ocak’ta tabanı kaldırmadan önce 19 Aralık’ta yayınlanan çalışmamız.

İsviçre Euro’yu Yıkabilir

https://parahaberi.com/tr-tr/haberler/71808/isvicre-euroyu-yikabilir

 

Konuyla ilgili bilgi almak isteyenler Sanko Menkul Araştırma Bölümünü arayabilirler:

0212 410 05 98

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap