Kur Savaşı Endişesi Devam Ediyor

Şu ana kadar ABD yönetimi Çin’i Japonya’yı Almanya’yı kur manipülasyonu ile suçladı. Suçlanan hükümetlerden ise arka arkaya yanıtlar geliyor. Dün Almanya Merkez Bankası Başkanı Wiedsman euro’nun değerinin piyasa tarafından belirlendiğini ve ABD ve Avrupa para politikasına göre şekillendiğini ifade etti. Bugün açıklanan verilere göre ise

Almanya ise 2016’da rekor ticaret fazlası vermesiyle tartışmaları yeniden ateşlendirebilir. Çin yuanı’nın son zamanlarda dolara karşı değerlenmesiyle şimdilik bir çatışmanın önüne geçilmiş gibi. Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Nakaso ise enflasyondaki zayıf artış nedeniyle bu politikaların benimsediğini ifade etti. Politikalar belirlenirken enflasyonun hedeflendiğini, kur hedefi olmadığı ifade edildi. Japonya Başbakanı Abe ve ABD Başkanı Trump’ın bu hafta yapacağı konuşmada para politikası yeniden gündeme gelebilir.

TCMB Başkanı Çetinkaya Para Politikasını Değerlendirdi
TCMB Başkanı Çetinkaya Türkiye ekonomisinin şoklara karşı dayanıklılığını koruduğunu ifade ederken, fiyat istikrarı amacı doğrultusunda TCMB’nin bütün araçlarını kullanmaya devam edeceğini belirtti. Çetinkaya enflasyonun kısa vadede bir miktar daha yükseldikten sonra kademeli olarak düşerek yıl sonunda yüzde 8 seviyesinde olmasını beklediklerini söyledi. Mevcut para politikası duruşunun net ve istikrarlı bir sıkılaştırmaya işaret ettiğini söyleyen Çetinkaya enflasyon dinamiklerinde belirgin bir iyileşme gözlenene kadar mevcut politikanın devam edeceğini ifade etti. Türkiye’den bir diğer önemli gelişme ise yeni anayasa ile ilgili. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ referandumun 16 Nisan’da yapılabileceğini ifade etti.

EURUSD

Almanya’da açıklanan ticaret dengesi rakamları Aralık ayında beklentilerin altına kalsa da 2016’nın geneline baktığımızda rekor ticaret fazlası olduğu görülüyor. Son zamanlarda Trump yönetiminin sık bir şekilde gündeme getirdiği bu dengesizlik veri sonrası yeniden odakta. ABD yönetimi Euro’nun Almanya için fazla değğersiz olduğu eleştirilerine karşı Avrupa Merkez Bankası’nın para politikasına etkileri olmadığını ve bu politikaların Avrupa’nın geneli düşünülerek şekillendiğini belirtmişti. Veri açısından sığ bir hafta olması nedeniyle gündem genel anlamda politik riskler üzerinden şekilleniyor. Kurda teknik olarak ise hareketin 1.07 direncine yakın seyrettiğini görüyoruz. 1.07 seviyesinin üstünde kapanışlar görmemiz halinde 1.0730-1.0750-1.0770 dirençlerinde hareket hız kesebilir. Satıcılı seyirde ise 1.0650-1.0600 güçlü destek seviyeleri olarak karşımıza çıkıyor.

DR_06-20-13_Post Kur Savaşı Endişesi Devam Ediyor

USDTRY

Kurda geri çekilme üst üste ikinci gününde de devam ediyor. Gün içerisinde Londra’da açıklamalarda bulunan Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın, 3. çeyrekte büyümede meydana gelen düşüşün geçici olduğunu belirtmesi ve TCMB’nin fiyat istikrarını için tüm araçları kullanacağının altını çizmesi, kurdaki geri çekilmeyi beraberinde getirdi. Diğer taraftan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli’nin Nisan’dan sonra Türkiye’nin kkredi notunun yükseleceği değerlendirmesi önemliydi. ABD tarafında ise akşam saatlerinde FOMC Üyesi Bullard’ın yapacağı konuşma dolardaki hareketliliğin artmasına neden olabilir. Teknik olarak baktığımızda kurdaki geri çekilmenin devamında 3,6870 desteğinin aşılması durumunda 3,6600 desteğinin test edildiğini görebiliriz. Yukarı yönlü hareketlenmelerde ise 3,7220 ve 3,7500 direnç seviyeleri takip edilmeli.

GBPUSD

Geride bıraktığımız günde İngiltere’de 50. maddenin Mart ayında tetiklenmesi için hazırlanan Brexit yasası, parlamentonun Avam kamarasında herhangi bir değişikliğe uğramadan geçti. Lordlar Kamarasında da oylanması gereken yasa tasarısının orada bir değişikliğe uğraması halinde yeniden oylanması gerekiyor. İşçi partisinin oylamada hükümeti desteklemesine ise İskoçya İlk Bakanı Sturgeon dahil bir çok kesimden ağır eleştiri geldi. Yeni yasaya göre AB ile müzakereler tamamlandıktan sonra varılan anlaşma parlamentoda oylamaya sunuluyor ancak parlamentoda anlaşmanın reddedilmesi haliinde AB ile yeniden müzakere edilmeyecek. İngiltere Dünya Ticaret Örgütünün kuralları ve tarifeleri çerçevesinde AB ile ilişkilerine devam edecek. Bugün İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney’nin yapacağı konuşma da kuru yine hareketlendirebilir. Teknik olarak ise kurda alıcılı seyir hakim. 1.2550 seviyesinin üstünde fiyatlanan paritede yukarı yönlü hareketin devamında 1.2600-1.2660 seviyeleri güçlü direnç konumunda. Satıcılı seyirde ise 1.2550 seviyesinin altında 1.2500-1.2450 destekleri takip edilebilir.

ALTIN

Değerli metal dün yaşanan yükselişin ardından bugün hafif satıcılı bir seyir izliyor. Trump’ın politikalarına dair endişeler ile yatırımcıların altın cinsinden borsa yatırım fonlarına(ETF) olan talebinin artması, değerli metalin son üç ayın en yüksek seviyesine yakın fiyatlanmasına neden oluyor. Diğer taraftan ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 2,40’ın altında fiyatlanmaya devam etmesi altın fiyatlarına destek olan önemli etken durumunda. Teknik olarak baktığımızda yükseliş trenndi içerisindeki hareketine devam eden değerli metalin, 1245 dolar direncinin üzerinde kalıcı olması durumunda 1260 dolar hedefli fiyatlamalar görebiliriz. Olası geri çekilmelerde ise 1235 dolar seviyesi ilk destek olarak karşımıza çıkıyor. 1235’in aşılması durumunda 1227 dolar yükselişe destek olabilecek önemli seviye olarak takip edilmeli.

BRENT

Petrol fiyatlarında alıcılı seyrin hakim olduğu bir gün geçiriyoruz. Dün açıklanan ham petrol stoklarında rekor artışlardan biri yaşanmış olsa da, sonrasında gelişen haber akışı ile kayıplar telafi edilmişti. Piyasanın gündeminde ise bir yandan OPEC anlaşması yer alırken diğer taraftan ABD tarafında tekrardan canlanan kaya petrolü üretimi yer alıyor. Goldman Sachs’tan yayınlanan raporda, kaya petrolündeki hızlı artışın 2018 yılına ilişkin 55 dolarlık fiyat tahmininde aşağı yönlü risk oluşturduğu bildirildi. Fakat banka buna rağmen 2017 yılında küresel üretimin arz fazlasından arz açığına döneceği yönündeki tahmini korumaya devam ediyor. Teknikk olarak ise 55.75 direncinden geri çekilmeye başlayan Brent petrolde alıcılı seyrin tekrar hız kazanabilmesi için 55.75-56.00 aralığının aşılması gerekiyor. Buranın üzerinde 56.50 direnci takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 55.30-55.00-54.75 önemli destekler.

 Işık FX Araştırma Departmanı

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap