“Kur savaşı” endişeleri artıyor

Kur savaşı, volatilitenin kriz dönemi seviyelerinde olması ile birlikte endişelerin artmasına neden oluyor

New York’taki Bank of America Merrill Lynch küresel faiz oranları ve para birimleri yöneticisi David Woo’ya göre küreselkur savaşı sessiz bir katil olduğunu kanıtlamaya hazırlanıyor.

Bazıları bir kur savaşının varlığını sorgulayarak, gerileyen döviz kurlarının yalnızca merkez bankalarının cansız yurtiçi ekonomileri destekleme çabalarını yansıttığını savunuyorlar. Ancak Woo konu ile ilgili endişelerini ifade ederek, “Piyasada açığa vurulmamış bir kur savaşının patlak verdiğine dair bir fikir birliği var. Bunun bir savaş olmasının nedeni en nihayetinde biri kazanırken diğerinin kaybettiği bir oyun olması” ifadelerini kullandı.

Savaşın varlığına yönelik standart görüş, Asya ve Avrupa merkez bankalarının para politikalarını genişletmek yoluyla para birimlerini zayıflatarak ihracat ve ithalat fiyatlarını desteklemeyi ümit ettikleri yönünde. Bu görüşe göre ticaret rakiplerinin birbirlerine misilleme yapmaları ile birlikte 1930’larda tanık olunduğu gibi bir devalüasyon spirali oluşacak.

Avustralya Merkez Bankası (RBA) Guvernörü Glenn Stevens, faiz oranlarını beklenmedik şekilde rekor düşük seviyeye indirmesinin ardından bu hafta  yaptığı açıklamada, “düşük bir döviz kuruna ihtiyaç duyulması ihtimal dahilinde” dedi.

Bu yıl şimdiye kadar bir düzineden fazla sayıda merkez bankası ekstra teşvik enjektesi gerçekleştirdi. Öte yandan Maliye bakanları ve merkez bankacılarının gelecek hafta İstanbul’da gerçekleşecek G20 zirvesinde para birimlerini tartışmaları bekleniyor. G20 zirvesinin geçtiğimiz 2 yılında resmi olarak “rekabet nedenleri ile döviz kurlarını” hedef almadan kaçınılacağı taahhüdünde bulunulmuştu.

Para birimlerinin 26 haftalık bir periyotta volatilitesini ölçen Woo, doların yen ve euro karşısında yaklaşık yüzde 20 dalgalandığı tahmininde bulundu. Woo, bu dalgalanmaların küresel ekonomiye sanılandan daha fazla zarar verme tehlikesi bulunduğunu belirtti.

 

 

kaynak:Blooberght

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap