Kron Daha Fazla Değer Kazanabilir

Riksbank endişeli

İsveç Merkez Bankası (Riksbank) son dönemde para biriminin (SEK) değer kazanmasını endişe verici bir gelişme olarak değerlendiriyor. 7 Ekim Çarşamba günü basın toplantısı gerçekleştiren Riskbank Başkanı Martin Floden, para biriminin değer kazanmasını enflasyon adına pozitif gelişmelere bağlamıyor. İsveç dışındaki ekonomik gelişmeler kronun değer kazanmasında daha etkili olarak değerlendiriliyor. Mayıs ayı ortalarında İsveç Kronu, İskandinavya’nın en zengin ekonomisi Norveç’in para birimi (NOK) karşısında %12 değer kazanmıştı.

 

Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Endeksi, İsveç Kronu’nun %6,8 değer kazandığını gösteriyor. Grafikte en fazla değer kazanan ve kaybeden para birimleri gösteriliyor. Piyasa katılımcıları SEK‘te yukarı yönlü potansiyelin sürdüğünü, Riskbank’ın bunu önlemesinin “çok zor” olduğunu ifade ediyor.

166832-1 Kron Daha Fazla Değer Kazanabilir

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap