Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye bakış açısı

Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye bakış açısı

Son dönemde özellikle 15 Temmuz ile başlayan kredi derecelendirme kuruluşlarının not indirme yarışı en son Fitch in verdiği not görünüm negatif kararı ile son buldu. Türkiye 1991 yılında uluslar arası kredi derecelendirme kuruluşlarının potasına uluslar arası piyasalardan borç almak için başvuruda bulunduğunda girdi.

İlk notlandırma başladığında verilen “yatırım yapılabilir” seviyedeki notun hemen akabinde 1994 ekonomik krizi yaşandı. Tabi bu krizde derecelendirme kuruluşlarının rolünü de unutmamalıyız. 1994 ekonomik kriz sonrasında da, “yatırım yapılabilir” seviyenin altında not geldi ve bu not, 2012 yılına kadar devam etti.

2012 yılından itibaren ise Türkiye’nin ekonomik olarak güçlenmesi ve kamu borcunun azalması ile kredi notunu yatırım yapılabilir düzeye çekti buna birazda mecbur kaldı. 

photo_6708 Kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye'ye bakış açısı

15 Temmuz darbe girişiminden hemen sonra, fırsat kollar gibi ise Moody’s ve hemen arkasından  Fitch, ilk iş olarak Türkiye’nin notunu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürdü. Üstelik Fitch, Türkiye’nin ülke notunu belirlemesi için anlaştığı ve yıllık abone ücreti ödediği bir derecelendirme kuruluşu.

Bu bakış açısıyla birlikte 2017 yılı içerisinde S&P 5 Mayıs Fitch 21 Temmuz S&P 3 Kasım olmak üzere üç not kararı takvimi mevcut. Fakat bu kredi derecelendirme kuruluşları bu kadar kolay not indirdikleri gibi not arttırımını ve pozitif görünüm kararını bu kadar kolay vermiyorlar. Türkiye’nin yeniden yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkması ve not görünümünün pozitife geçmesi biraz zaman alacak gibi gözüküyor.

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap