Konut Fiyat Endeksi Enflasyon Üstünde

TCMB Konut Fiyat Endeksi..

TCMB, Ocak 2010’dan bu yana ülke genelinde konut fiyatlarındaki değişimleri takip etmeye yönelik bir endeks hesaplamaktadır. TCMB endeksi oluştururken bireysel konut kredisi talebiyle kredi veren kuruluşlara yapılan başvurular sırasında düzenlenen değerleme raporlarından yararlanmaktadır. Konut Fiyat Endeksi hesaplandığı tarihten bu yana TÜFE üstünde seyretmekte genellikle birlikte hareket etmektedir.

53589-1 Konut Fiyat Endeksi Enflasyon Üstünde

 

TCMB Konut Fiyat Endeksi, Kasım’da yıllık bazda 15,78% artış göstermiştir. Kasım 2013 döneminde sıkılaşan TL likiditesi sonucunda konut kredisi faizlerin yükselmesiyle birlikte fiyatlar hız kesmişti. Küresel risk iştahının ilgili dönem sonrasında yükselmesi ve TCMB’nin önden yüklemeli parasal sıkılaşma programını gevşetmesiyle birlikte konut fiyatlarının toparlandığı ifade edilebilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap