Kerevitaş, Besler’i satın alıyor

Yıldız Holding şirketi Kerevitaş Türkiye’nin pazar lideri yağ üreticisi Besler’i satın alındığını açıkladı. Kerevitaş, yılsonuna kadar tamamlanması beklenen anlaşmayla Besler’in satın alımı için 904,5 milyon TL ödeyecek. Kerevitaş yeni yapısıyla 2 milyar TL’ye yakın ciro büyüklüğüne sahip olacak ve Türkiye’nin halka açık en büyük ikinci gıda şirketi halini alacak. Şatın alma yakınlarda açıklanan kabaca 850m TL lik tahsisli sermaye artırımı ile finanse edilecek. Azınlıkların tahsisli sermaye artışına istinaden 50,47 TL fiyat seviyesinden ayrılma hakkı bulunuyor. Ayrılma hakkı aşağı yönlü risklere karşı bu bağlamda koruma sağlıyor.

 

Temel değerleme noktasında, Besler Gıda’nın FAVÖK, net kar ve net borç rakamları ve, satın alma sonrası izlenecek strateji ile alakalı bir bilgi bulunmadığından yorum yapmak mümkün değil.

 

 

-iş yatırım menkul değerler

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap