Kaya Gazı’nda Başabaş Fiyat

Başabaş Fiyat

Amerikalı kaya gazı üreticileri düşük başabaş fiyat dolayısıyla petrol fiyatlarının zayıflamasından endişe duymuyor. Petrol fiyatları geçen yılın Haziran ayından bu yana %40 daha aşağıda olmasına rağmen durumu idare edebilecek gibi gözüküyorlar. Bloomberg New Energy Finance tarafından yapılan çalışamaya göre ABD’nin en büyük üç kaya gazı sahası Eagle Ford, Bakken ve Permian’da başabaş seviyeler sırasıyla 47, 53 ve 52 dolar/varil olmak üzeredir. OPEC’in 5 Haziran tarihli toplantıda arzı sabit tutması ABD kaya gazı üretimi üzerinde aşağı yönlü baskı yaratabilir. Ancak mevcut durum itibariyle Suudi Arabistan’ın arzını artırması durumu dahi Amerikalı üreticiyi pek de etkilememektedir. Çünkü ABD’de hali hazırda devam etmekte olan ihracat yasağı üretimin iç piyasada tüketilmesini sağlamaktadır.

129799-1 Kaya Gazı'nda Başabaş Fiyat

EIA tarafından yayınlanan Kısa-Dönemli Enerji Görünüm Raporu çalışmasında ABD’nin petrol üretimi 2015 yılı itibarıyla 43 yılın zirvesine ulaşmıştır.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap