Katar Krizi Türkiye için ne kadar önemli?

Katar krizi sonrası dünya borsaları hafif satıcılı bir seyir izliyor. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Yemen’in terörü desteklediği gerekçesiyle Katar ile diplomatik ilişkisini kesmesi Ortadoğu’da jeopolitik risk primini artırdı.
Katar krizinin perde arkasında Arabistan ve İran arasındaki çekişme yatıyor. Doğalgazını Suriye üzerinden Avrupa’ya ulaştırmak isteyen Katar’ın bölgede etkili olan İran ile ilişkilerini geliştirmesi Suudi Arabistan ile zaten problemli olan ilişkisinin daha da bozulmasına neden oldu.
Katar Türkiye’nin yakın ilişki içinde olduğu ülkelerden birisi. İhracat açısından %0,3 pay ile Türkiye için önemli bir ülke değil. Ancak yurtdışı müteahhitlik işlerinde %21 pay ile en önemli pazarımız. Doğrudan sermaye yatırımlarında %5’in üzerinde pay ile Avrupa Birliği dışındaki en önemli yatırımcılarımızdan birisi.
Katar krizinin Ortadoğu genelinde ve Türkiye’ye yönelik risk primini artırmasını beklemiyoruz. Petrol fiyatlarındaki gerileme ve gelişmekte olan ülke paralarındaki değer artışı jeopolitik risk primindeki artışın sınırlı ve geçici olduğunu gösteriyor.
Elinde 500 milyon dolarlık Türkiye varlığı bulunan Kaliforniyalı iki fona yatırım yasağı gelmesinin Türkiye varlıkları üzerinde fazla etkili olmasını beklemiyoruz. AB 1597 kodlu yasal düzenlemenin Kaliforniya Eyalet Meclisinin Genel Kurulda geçmesi durumunda Türkiye’de kamu tarafından kontrol edilen şirketlerdeki paylarını altı ayda satmaları gerekiyor.
Calpers ve Calstrs fonlarının tuttuğu kamu kontrolündeki şirketlerin (Vakıf, Halkbank, THY, Emlak GYO, Koza) büyüklüğü 60 milyon dolar büyüklüğünde. Son üç ayda yabancı yatırımcıların blok satışla aldığı Türkcell, Koç ve Sabancı Holding hisselerinin büyüklüğü 1,1 milyar dolar büyüklüğünde.

İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

06 Jun 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap