Katar: “Arabuluculuğa hazırız”

Katar Dışişleri Bakanı, Arap dünyasının en büyük güçlerinin Katar’la ilişkilerini kesmesinin ardından, yaşanan krizin çözülmesi için arabuluculuk çabalarına hazır olduklarını söyledi.
Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, koordineli bir hareketle dün Katarla ilişkilerini kesmişti. Yemen ve Libya’nın doğu kesiminde bulunan hükümetinin ardından da Maldivler, Katar’la ilişkilerini kesmiş ve ülkeye ulaşım ağlarını kapatmıştı.
Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al-Sani, ülkesi ile ilişkileri bulunan Kuveytli mevkidaşı ile dün gece uzun bir telefon görüşmesi yaptı. Hamad Al Sani, bu görüşmenin ardından daha önce yapacağını söylediği konuşmayı erteledi. Katar yönetimi, ülkesine karşı alınan bu adımlara karşılık vermemeye karar verdi. Katar Emiri, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Al Ahmet Al Cabir al Sabah’a krize taraf olan ülkelere karşı görüşme yapma fırsatı verdiğini söyledi.
Kuveyt Emiri daha önce 2014 Körfez Krizinde önemli bir rol oynamıştı. Katar Emiri El Sani’nin Kuveyt Şeyhi Sabah Al Ahmet Al Cabir’i baba gibi gördüğünü, krizle ilgili temiz bir resmin ortaya çıkmasına kadar bir açıklama yapmamasını ve konuşmamasını istediğini söylediğini ve böylece konuşmasını ertelediğini belirtti.
Katar Dışişleri Bakanı Abdurrahman El Sani, Katar’a karşı alınan kararların ülkesinin vatandaşları ve Körfez Arap bölgesindeki aile ilişkileri üzerinde görülmemiş bir etki yaptığını, ancak kendilerinin bunlara karşı tedbir almayacaklarını söyledi. Arabuluculuğa hazır olduklarını kaydeden Katar Dışişleri Bakanı, Katar’ın kardeş ülkeler arasındaki bu tür anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesi gerektiğine inandığını söyledi.

-iha

06 Jun 2017

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap