Kasasında döviz fazlası bulunan şirketler

Net döviz fazlası olan şirketlere baktığımızda Enka, Sabancı Holding, İş Finansal kiralama ve Pegasus şirketlerinin ilk sıralarda yer aldığını görüyoruz. Enka’nın 2016 yılı 9. ayında 3.411,365,000 TL’lik net döviz fazlası bulunuyor. Doların yükselmesi sonrası net döviz fazlası olan şirketler kur farkından dolayı kar elde edebilecekler.

Havacılık sektöründe yer alan Pegasus bu durumdan olumlu şekilde etkilenebilir. Beklentilerin üzerinde bilanço açıklayan Pegasus doların yükselmesi kambiyo kar kalemini yükseltebilir. En çok net döviz borcu olan şirketlerin başında Türk Hava Yolları, Türk Telekom yer alıyor. Türk Hava yollarının döviz pozisyonunun fazla olması şirketi olumsuz etkileyebilir. Türk Hava Yollarının 20.699.000.000 TL’lik döviz açığı bulunurken, Türk Telekom’un 12.700.000.000 TL’lik bir açıkla bu bölümde ikinci sırada yer alıyor.

Genel anlamda havacılık sektörünün dövize karşı duyarlı olduğunu görüyoruz.

Destek Menkul Değerler 

Enka İnşaat: Ana iş kolları inşaat, enerji ve gayrimenkul olan şirket, imalat ve ticaret sektörlerinde de faaliyet gösteriyor. Şirketin Irak ve Rusya’da gösterdiği faaliyetlerde jeopolitik risk kaynaklı olumsuz bir durum gözlenmiyor. Rublenin yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 13 değer kazanmış olması ve petrol fiyatlarında 2016 yılında görülen toparlanma, Enka İnşaat adına olumlu. Bu faktörler şirketin taahhüt grubu için yeni projeler eklenmesine de yardımcı olabilir. Öte yandan gayrimenkul segmentinde Rusya faaliyetlerinin büyümesi ile beraber şirketin ciro ve operasyonel karlılığının toparlanması beklenebilir. Şirketin Rusya’da Kashirskaya Alışveriş Merkezi gibi AVM yenileme, Irak ve Orta Asya’da petrol hat ve sahaları gibi projelerinin katma değer sağlamasını bekliyoruz. Enka İnşaat döviz pozisyon fazlası en yüksek olan şirket olarak öne çıkmaktadır. Döviz pozisyonu cinsi oldukça çeşitli olduğundan dolayı, döviz kurlarındaki hareketten etkilenme dereceleri, diğer birçok para birimindeki değer kazançları ve kayıplarına bağlı olacaktır. Net FX pozisyonu 3,4 milyar USD’dir. Ayrıca şirket USD cinsinden bilanço tutmaktadır. Enka İnşaat hisseleri için yüzde 14 yükseliş potansiyeli ile 5.30 TL hedef fiyat öngörüyor, “ekle” önerisinde bulunuyoruz.

Şişecam: Düz cam, cam eşyası, cam ambalaj ve soda üretiminde Türkiye’de pazar lideri olduğu gibi Avrupa’da da en büyük üreticiler arasında yer alıyor. Şirketin satış gelirinin yarısından fazlası, yurtdışı satışlar ve ihracattan kaynaklanıyor. Şirketin iştiraklerinden Trakya Cam da son 2 yılda büyük bir yatırım sürecini tamamlamış olup, 2015’te Bulgaristan’daki 2. düzcam hattı da devreye girdi. Şirketin USD fazla ve EUR açık pozisyonu vardır. Dolayısıyla EURUSD paritesinde gerileme şirket açısından olumludur. Şirket 6 aylık finansal tablolarında da 55 milyon TL net kambiyo karı yazmıştır. Net FX pozisyonu 234 milyon USD artıdadır. Şişecam hisselerinde “endeks üzeri performans” öngörüsünde bulunuyoruz. Hedef fiyatımız 4 TL, prim potansiyeli %29’dur.

Aselsan: Uzun dönemli siparişleri ve imzalamış olduğu yeni sözleşmelerle birlikte Aselsan’ın satış gelirlerinde artış bekliyoruz. 2016 yılını 3 milyar 300 milyon TL satış geliri ve 600 milyon TL FAVÖK tutarı ile tamamlayacağını tahmin ediyoruz. 2016 yılı ilk 9 ay itibariyle 6 milyar USD’lik bakiye siparişi olan şirketin uzun vadeli siparişleri 2020 yılına kadarki dönemi kapsıyor. Türkiye’nin en yüksek Ar-Ge harcaması yapan şirketi olan Aselsan, Ar-Ge’ye ilişkin vergi teşviklerinden tam olarak yararlanıyor. 2023’e kadar kurumlar vergisi ödemeyecek olan şirketin bu teşvik sayesinde önümüzdeki dönemde net kar marjlarında artış bekliyoruz. Türkiye askeri harcamalar bakımından dünyada 15’inci sırada. Savunma bütçesi GSYH ile paralel olarak artıyor. Türkiye’nin savunma alımları stratejisi dışa bağımlılığı azaltmaya ve yerli üretimi desteklemeye yönelik. Son dönemde jeopolitik risklerin öne çıkması ve Suriye’deki karışıklıklar, savunma sanayisini ön planda tutabilir. Şirketin net FX pozisyonu 423 milyon USD artıdadır. Hisseleri için %12 prim potansiyeli ile 12,20 TL hedef fiyat öngörüsünde bulunuyor, “ekle” diyoruz.

Soda Sanayi: Toplam 75 ülkeye ihracat yapan Soda Sanayii’nin, yurt içi pazarda da gözler görülür bir paya sahip olması, yüksek kapasite kullanım oranı ile çalışması stratejisi ile önümüzdeki dönemlerde şirketin ciro kaybına uğrama gibi bir risk taşıdığını düşünmüyoruz. 535 milyon USD’lik net FX pozisyonu ile dövize karşı en korunaklı şirketlerden birisi olduğunu düşündüğümüz Soda Sanayi hisselerinin hem içinde bulunduğu sektörden olumlu performans bekliyoruz, ayrıca kendi sektöründe ve BİST 100’de en beğendiğimiz hisselerden. Soda Sanayi hisseleri için %25 prim potansiyeli ile 5,40 TL hedef fiyat öngörüsünde bulunuyor, “al” veriyoruz.

Ege Endüstri: Şirketin geçen yıla göre %12 oranında azalan satışları, %21 azalan faaliyet karı ve %24 azalan net karı 2016 içinde de bir düşüş trendi oluşturmuştur. Şirket hisselerinin Eylül’de 205 TL’de dip yapmasının ardından toparlanma çabaları görülmektedir. Şirket hisselerinin 216 TL ve 224 TL üzerinde kalıcılık sağlaması durumunda 237 TL Fibo direnci hedef olabilecektir. Olumlu yaklaşıyoruz.131 milyon USD net FX fazlası olan şirket hisselerinde %15 prim potansiyeli olabileceğini düşünüyoruz.

 Kapital FX

18 Nov 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap