Karkey, Pakistan’a karşı açtığı davayı kazandı

Karadeniz Holding şirketi Karkey Karadeniz Elektrik Üretim (Karkey), 2013’te Pakistan aleyhine, enerji gemileri dahil çeşitli hak ve varlıklarının mülkiyet haklarının ihlali konusunu da içeren tahkim davasını kazandı. Dünya Bankası çatısı altındaki Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi (ICSID) nezdindeki davada ihtilafı nihai karara bağlayan hakem heyeti, ICSID tarihindeki en yüksek tutarlı tazminatlardan birini (faizler dahil yaklaşık 800 milyon dolar) Karkey lehine oy birliği ile hükme bağladı. Pakistan tarafının talepleri ise tahkim heyetinde kabul görmedi. Yurtiçi ve uluslararası enerji pazarında toplam 3000 MW’ı aşan yatırıma sahip olan ve 2700 MW kurulu güce ulaşan 13 enerji gemisi ile dünyanın en büyük enerji gemisi filosuna sahip olan Karkey, uluslararası tahkimde Pakistan’a karşı açtı davayı kazandı. Şirket, faizler dahil yaklaşık 800 milyon dolar alacak.

 

Karadeniz Holding, iştiraki olan Karkey Karadeniz Elektrik Üretim (Karkey), 2013 yılında Pakistan İslam Cumhuriyeti aleyhine, enerji gemileri dahil çeşitli hak ve varlıklarının mülkiyet haklarının ihlali konusunu da içeren tahkim yargılamasını başlatmıştı. Türkiye ile Pakistan arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşması’nın ihlali sebebiyle başlamış olan tahkim yargılaması, Dünya Bankası çatısı altındaki Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi- International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID) nezdinde sürdürülmüştü.
Tahkim heyetinin kararına ilişkin açıklaması, 22 Ağustos 2017 tarihinde, ICSID web sitesinde yayınlandı. Söz konusu ihtilafı nihai karara bağlayan hakem heyeti, ICSID tarihindeki en yüksek tutarlı tazminatlardan birini tamamen Karkey lehine oybirliği ile hükme bağladı. Hakem heyeti, Pakistan’ın Karkey’in yatırımlarına ilişkin mülkiyet haklarına el koyduğuna ve serbest tasarruf hakkını ihlal ettiğine karar verdi. Buna karşın, Pakistan’ın tüm karşı taleplerini reddetti. Karar ile Karkey’in cari alacakları, gemi tamir masrafı, gelir kkayıpları, çeşitli maliyet artış ve masrafların karşılanması, bunlara yönelik faiz yürütülmesi ve hukuk masraflarının karşılanmasına hükmedildi. Bu tutarın faizler dahil yaklaşık 800 milyon doları olduğu açıklandı. ICSID tarafından 2014 yılında verilen ara karar ile Pakistan’ın, haksız yere alıkoyduğu Karadeniz Powership Kaya Bey gemisinin serbest bırakılmasına hükmedilmişti.

 

Karkey tarafından karar ile ilgili yapılan açıklamada, “2012 yılından beri karşılaştığımız haksız ve uluslararası hukuka aykırı iddiaların karşısındaki mücadelemizin, ICSID hakem heyeti tarafından lehimize karara bağlanmasını memnuniyetle karşılıyoruz” denildi.

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap