Kanada ve Son Gelişmeler

Emtia fiyatlarının açtığı hasar..

Ekonomisi önemli ölçüde emtia ihracatına bağlı olan Kanada ekonomisi Çin’in yavaşlamasıyla birlikte son dönemde kötü günler geçiriyor. Kanada Merkez Bankası geçtiğimiz hafta düşük büyüme, petrol fiyatlarının zayıf seyretmesiyle gerileyen sermaye harcamaları dolayısıyla faiz indirimine gitmişti. Faiz indirimiyle de birlikte Kanada Doları, ABD Doları karşısında 11 yılın en düşük seviyesine geriledi.

 

15 Temmuz’da Kanada MB politika faizini 25 baz puan indirerek 0,50% seviyesine çekti. Kanada genişlerken ABD’nin sıkılaşması neticesinde USD/CAD paritesi güçlü kalmaya devam edebilir. Grafikte görüldüğü üzere ABD – Kanada 2 yıllık tahvil faizi farkı Ocak ortasından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış fark 27 baz puana kadar yükselmiştir.

144937-1 Kanada ve Son Gelişmeler

Kanada MB diğer yandan ülkenin 2015 yılı büyüme tahminini %1 seviyesine çekerken, 2015 ve 2016 yılları için %2,5 büyüme beklediğini ifade etmişti. Kanada ekonomisinin 2015 yılının ikinci çeyreğinde -0,50% daralması bekleniyor. Nisan ayındaki tahmin 1.8% büyüme yönündeydi. Kanada ekonomisi yılın ilk çeyreğinde de -0,10% daralmıştı. İki çeyrek üst üste ekonominin küçülmesi “teknik resesyon” anlamına geliyor. Kanada MB büyüme ve enflasyon tahminin Brent petrol fiyatını esas alıyor. Brent petrolün zayıflamaya devam etmesi durumu, ülkedeki petrol şirketlerinin yatırımlarını kısmına neden olabilir.

 

Statistics Canada tarafından yayınlanan ankete göre, inşaat, makine ve ekipman harcamaları 2015 yılında bir önceki yıla göre %4,9 düşebilir. Petrol fiyatlarının İran’ın arzı daha da artıracağı düşüncesiyle gerilemeye devam etmesi Kanada’yı daha da zora sokabilir. Ancak İran’ın denkleme ne ölçüde dahil olacağı da bir “bilinmez” olarak değerlendirilmeli. Çünkü yaptırımların sürdüğü dönemde kullanılmayan petrol sahalarını yeniden işler hale getirmek altyapı yatırımı ve zaman gerektirebilir.

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap