Kanada Seçimleri ve Keystone XL

Trudeau’nun tutumu merak ediliyor.

Kanada’da 19 Ekim’de gerçekleştirilen seçimleri Liberal Parti lideri Justin Trudeau kazandı. Trudeau 338 sandalyeden 184’ünü kazanarak çoğunluk için yeterli olan 170 sayısını aştı. ABD Başkanı Barack Obama’nın Keystone XL hattını vetosundan sonra bir ölçüde bozulan ABD – Kanada ilişkilerini yeniden düzeltmek üzere Trudeau’ya rol düşebilir. Keystone XL hattı günde 830.000 varil petrolü Kanada’dan ABD’ye taşıyacak bir projedir. Böylelikle Kanada petrolü ABD’li rafinerilere daha hızlı ulaşma imkanına kavuşabilir. ABD’de Nebraskalı çevrecilerin konuya yönelik yoğun bir muhalefeti söz konusu.  Trudeau’nun eski Başbakan Harper’a göre ABD ile enerji ve iklim alanında daha fazla işbirliğine gidebileceği bekleniyor.

171527-1 Kanada Seçimleri ve Keystone XL

Center for Strategic and International Studies kıdemli danışmanı Guy Caruso ifadesine göre, Trudeau’nun seçim zaferi Keystone XL projesinin zamanlamasını etkilemeyebilir. Kanada Petrol endüstrisi açısından boru hatları hayati öneme haizdir. Yakın dönemde petrol fiyatlarının geri çekilmesiyle birlikte maliyetlere katkı sağlayacak projeler gerekebilir.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap