Kanada Seçimleri Bilgi Notu

“Harper’ın yarışı alması zor.”

Kanada’da 19 Ekim’de 42. kez seçimlere gidilecek. Başbakan Stephen Harper iktidarı elinde tutmak için mücadele verecek. Kanada petrolünün ABD üzerinden dünyaya açıldığı Keystone XL petrol boru hattı projesi ülkedeki çevrecilerin yoğun tepkisiyle karşı karşıya kalıyor. Harper eğer seçimleri kazanabilirse Kanada tarihinde dördüncü kez seçimleri kazanan ilk Başbakan olacak. Harper’in seçim sonrasında ajandasında emtia sektörünü canlandırmak, vergileri indirmek ve federal yönetimi daha dışa açık bir hale getirmek olabilir.

 

Nanos Research tarafından yayınlanan anket çalışması Harper’ın partisi Muhafazakar Parti’nin ikinci sırada olduğuna işaret ediyor.

150195-1 Kanada Seçimleri Bilgi Notu

Özet;

1) Kanada ekonomisinin yılın ikinci yarısında daha iyi olacağını düşünenlerin oranı %11,7. 2008’den bu yana en düşük seviye.

2) Finansal koşullarının daha iyi olacağını düşünen Kanadalıların oranı %16,9. 2015 yılı ortalaması %20,2 seviyesindeydi.

3) Konut fiyatlarının artacağını düşünenlerin oranı %32,3. Şubat’tan bu yana en düşük seviye.

4) Kanada ekonomisinin yılın ikinci yarısında daha kötü olacağını düşünenlerin oranı %43,8 (Bir ay öncesi %27)

5) Çalıştığı işin güvende olduğunu düşünenlerin oranı %66,9 seviyesinde. 12 ayın en düşük seviyesi.

 

Oldukça karamsar bir dönemde seçime giren Harper’ın, dördüncü kez iktidarı elde etmesi oldukça zor görünüyor.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap