JP Morgan: Faizde üst bantta 50 baz puan indirim olabilir

ABD’li yatırım bankası JP Morgan, TCMB’nin faiz koridoru üst bandını 50 baz puan indirmesini bekliyor.

JP Morgan, enflasyonist baskıların azaldığı, TCMB Başkanı seçiminin tamamlandığı ve global merkez bankalarının genişlemeci politika duruşlarını devam ettirdikleri ortamda TCMB Para Politikası Kurulu’nun yarın yapılacak toplantıda faiz koridoru üst bandını indirmesini bekliyor.

TCMB’nin gecelik borç verme faizini 50 puan indirerek yüzde 10,00’a çekmesi olasılığını yüzde 60 olarak gören JP Morgan, TCMB’nin daha muhafazakar davranarık faiz indirimini 25 baz puanda tutması veya 75 baz puan gibi daha agresif bir faiz indirimi yapması olasılıklarını eşit gördüğünü de vurguladı.

Kredibilite kaybı ve Türk Lirası üzerindeki etkiye yönelik endişeler nedeniyle TCMB’nin daha keskin bir indirimden kaçınacağını öngören JP Morgan, politika faizinde de indirim olmayacağını tahmin ediyor. 

PPK toplantısı ile birlikte piyasanın yeni TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görüşlerini duyma imkanı elde edeceğini belirten JP Morgan, ancak gelecek 2 ayda 6 PPK üyesinin 4’nünü görev sürelerinin dolacak olması nedeniyle para politikası konusunda uzun vadeli tahmin yapmanın zor olduğunu da vurguladı. 

 

 

kaynak : www.dunya.com

http://www.dunya.com/ekonomi/ekonomi-diger/jp-morgan-faizde-ust-bantta-50-baz-puan-indirim-olabilir-297250h.htm

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap