JOLTS Anketi Bilgi Notu

JOLTS Anketi Mart

ABD Bureu of Labor Statistics tarafından yayınlanan JOLTS Anketi istihdam piyasasında nitelik ve nicelik yönünden soruları içermektedir. Söz konusu veri perakendeciler, imalatçılar ve çeşitlik katılımcılara yöneltilen anketlerden elde edilmektedir. Açılan işler (Job Opening) tanımlaması belirli bir pozisyon için açılan iş imkanlarını göstermektedir. İstihdam piyasasına ilişkin daha fazla ipucu sunan Mart ayı JOLTS Anketi sonuçları 12 Mayıs itibariyle açıklandı. 

106365-1 JOLTS Anketi Bilgi Notu

Özet;

1) JOLTS İş Hacmi Mart itibariyle 4.994 milyon seviyesine geriledi. Şubat ayı verisi ise 5.14 milyona revize edildi.

2) İşten ayrılma oranı (quit rate) Mart itibariyle %2,0 gerçekleşti. Aralık’ta söz konusu rakam 1.9% seviyesindeydi. İşten ayrılma oranının yükselmesi istihdam piyasası adına iyi bir haber.

3) İşten çıkarma oranı (layoff/discharge rate) Mart itibariye 1,3% seviyesinde gerçekleşti. Şubat ayı verisi ise 1.2% olmak üzereydi.

106366-2 JOLTS Anketi Bilgi Notu

Sonuç ve değerlendirme;

İşten ayrılmalar genel trend itibariyle yükselirken, işten çıkarmalar kademeli olarak geri çekilmeye devam etmektedir. İşten ayrılmalar çalışanların daha iyi koşullar için iş değiştirme isteğiyle yükselmektedir. Söz konusu durum istihdam piyasası açısından olumlu bir gelişmeye işaret etmektedir. Ancak Mart ayı itibariyle gerçekleşme “ılımlı” koşullara işaret etmektedir. İşten ayrılmaların işten çıkarmalara oranı Mart 2015 itibariyle 1.6 gerçekleşmiştir. Nisan 2009 dip seviyesi 0.7, tarihi zirve Mart 2006 1.9 olmak üzeredir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap