Jackson Hole Bilgi Notu

“İlk artışına yakınız.”

ABD’nin Wyoming Eyaleti’nde gerçekleştirilen Jackson Hole Konferansı’nda Fed üyeleri para politikasına yönelik görüşlerini sundu. Fed Başkanı Janet Yellen ise konferansa katılmadı. ABD hisse senedi piyasasında yaşanan oynaklık ve Çin endişeleri Fed’in ilk faiz artışına başlamasında bir engel olarak değerlendirilmiyor. ABD’de istihdam piyasasının gelişme gösterdiği ve ekonominin “ılımlı” hızda büyüdüğü görülüyor. Enflasyonun petrol fiyatları ve güçlü dolar dolayısıyla daha uzun süre düşük kalması beklenebilir.

 

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer konferansta gerçekleştirdiği konuşmasında, ithalat fiyatlarında ve petrol fiyatlarında zayıflığın geride kalması durumunda enflasyonun %2 hedefine doğru ilerleyeceğini düşündüğünü ifade etti.

 

Fed mevcut sözlü yönlendirme itibariyle, enflasyonun %2 hedefine doğru ilerlediğinden “oldukça emin” olması ve istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görmesi durumunda faizleri “her toplantıda” artırabilir. Stanley Fischer’ın ifadeleri faizlerin artırılacağı döneme yaklaşıldığına işaret ediyor. Ancak yorumlardan Eylül toplantısında faiz artışının gelebileceği yönünde bir sinyal alınamadı. Fischer aynı zamanda ilk faiz artışından çok, sürece odaklanılması gerektiğine dikkat çekti. Çıkış programının ise temkinli bir şekilde uygulanması gerekiyor.

 

Geçtiğimiz haftanın ilk günlerinde; New York Fed Başkanı William Dudley, Eylül seçeneğinin daha düşük bir ihtimal olduğunu ifade etmişti. Başkan Obama’nın önceki ekonomi danışmanı Lawrence Summers ise faiz artışının ertelenmesi hususunda Fed’e görüşlerini sunmuştu.

 

İngiltere Merkez Bankası da gelecek aylarda çıkış programına ilişkin yol haritasını yayınlayabilir. Piyasa katılımcıları ilk faiz artışının öncelikle Fed tarafından yapılacağını düşünüyor.

 

Oy hakkı olmayan üyelerden Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, yakın zamanda geri çekilen petrol fiyatları, “faiz artış sürecini değiştirebilir” olarak görüşlerini sunmuştu. Aynı zamanda uzun dönemli faizlere ilişkin beklentisini %3,75 seviyesinden %3,50 seviyesine çekmişti.

 

Özetle, Jackson Hole konferansından belirgin bir işaret alınamasa da, Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer’ın ifadeleri önemli dip notlar içeriyor. Eylül seçeneği güçlü bir ihtimal olmasa da masada. En önemlisi de ilk faiz artışından ziyade, sürece odaklanmak gerekiyor. Çıkış programının uygulanmasının da “temkinli” bir şekilde yapılması önemli bir gereklilik.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap