İzocam’ın İhracat Hedefi

İzocam, beş yılda 150 milyon dolarlık ihracat hedefliyor

 

İhracat faaliyetlerine 20 yerleşik bayi ile devam eden İzocam, çoğunlukla binalarda ve sanayide kullanılan yalıtım ürünlerinin ihracatını gerçekleştiriyor. Bu ürünlerin dışında HVAC pazarına yönelik ürünlerin de ihracatını yaptıklarını söyleyen İzocam Genel Müdürü Levent Gökçe, özellikle Orta Afrika’da pazar arayışlarının devam ettiği bilgisini verdi. İhracatı 700 bin metreküpü aşan İzocam’ın Ortadoğu HVAC pazarının en önemli üreticileri arasında yer aldığını dile getiren Gökçe, “Bu dönemde ihracat faaliyetlerimizi Ortadoğu ve Asya ülkelerine odaklı olarak gerçekleştirdik. 2016’da ciromuzun 62.5 milyon liralık kısmını ihracat satışları oluşturdu. Son olarak bu yıl Gana’da bulunan Akra Kotoka Terminal Binası için ürün tedarik ettik. Ürünlerimiz dış cephe ve çatı yalıtımı ile mekanik tesisat için kullanıldı. Beş yılda toplamda 150 milyon doların üzerinde ihracat yapmayı hedefliyoruz” dedi. Zeminden, tavana, tesisattan ara bölmelere kadar her uygulama alanı için yalıtım malzemeleri ürettiklerini kaydeden Levent Gökçe, İzocam ürünlerinin bir konuta uygulanabilecek yalıtımdan sanayi yapılarına, okul ve hastanelere kadar her binanın yalıtım ihtiyacına yanıt verdiğini söyledi. Bu açıdan bakıldığında dünyada yalıtım sektöründe yedi farklı ürünü aynı çatı altında üretebilen tek şirket konumunda olduklarını dile getiren Gökçe, “Ürün portföyümüzde camyünü, taşyünü, ekstrüde polistiren (Foamboard), ekspande polistiren (İzopor ve İzopor Plus), kauçuk köpük (İzocamflex), polietilen köpük (İzocam PEflex), PU ve PIR, yalıtımlı sandviç panel ile trapez levha (İzocam Tekiz) bulunuyor” diye konuştu.

 

Satışların yüzde 16’sı ihracattan Başta Suriye olmak üzere, Ortadoğu’da yaşanan olumsuzluklar, terör olayları, Türkiye’nin kredi notu değerlendirmelerindeki olumsuz ivme, referandum süreci ve 15 Temmuz sonrası yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen yüzde 4’ün üzerinde bir büyüme sayesinde, 386 milyon liralık net satış hasılatı ile tamamladıklarını ifade eden Levent Gökçe, bu dönemde ihracaat faaliyetlerini Ortadoğu ve Asya ülkelerine odaklı olarak gerçekleştirdiklerini vurguladı. Gökçe, 2016’da satışlarının yüzde 16’sını ihracattan karşıladıkları bilgisini verdi. Müşterinin ve uygulayıcının ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte kolay taşınabilir ve uygulanabilir ürünler üretmeyi amaçladıklarını vurgulayan Levent Gökçe, “Bu bakış açısından yola çıkarak, Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde bu yılın ikinci yarısında hafif ara bölmelerde kullanılmak üzere geri dönüşümlü malzemeler kullanarak geliştirdiğimiz yeni ürünümüz ‘İzocam Ara Bölme Levhası’nı portföyümüze ekledik” dedi. Ara Bölme Levhası’na CE ve EUCEB belgelerini de kazandırarak, kalitesini uluslararası alanda da kanıtladıklarını belirten Gökçe, “Farklı kalınlıklarda üretilebilen Ara Bölme Levhası, ara bölme duvarlarda, ısı ve üstün ses yalıtımı sağlıyor. A1 sınıfı yanmaz özelliği sayesinde olası yangınlarda zaman kazandırıyor. Geliştirilen mekanik özellikleriyle uygulama kolaylığı sağlıyor, nakliye ve depolamada çeşitli avantajlar sunuyor” açıklamasını yaptı. “Ar-Ge çalışmalarımızda gündem maddesi yangın güvenliği oldu”

 

Diğer taraftan İzocam Manto Foambord R+ ve İzocam Manto Taşyünü R+ ürünlerinin de Ar-Ge çalışmaları sonucunda düşük lamda değerlerine sahip olduğunu kaydeden Levent Gökçe, şöyle devam etti: “Bu ürünlerin üretimden itibaren düşük ısı iletim katsayısında ve yüksek kalınlıkta olması, tek seferde yapılan uygulama ile daha etkin enerji verimli yapıların olmasına imkan tanıyor. Son dönemde Ar-Ge çalışmalarımızın bir diğer gündem maddesi de yangın güvenliği oldu. İnsanların toplu olarak bulunduğu alışveriş merkezleri, sanayi yapıları, spor salonları, hastaneler gibi mekanlarda yangın dayanımı yüksek yalıtım malzemeleri kullanımının oldukça önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyor, çalışmalarımızda yangın dayanımı ölçümlerine yoğunlaşıyoruz.” Yeni ürünleri İzocam Ara Bölme Levhası’nın A1 sınıfı yanmaz özelliği sayesinde olası yangınlarda zaman kazandırırken sandviç panel ürünlerinin de (İzoocam Tekiz) yangın güvenliği konusunda etkili çözümler sunmak üzere tasarlandığını vruguladı. İki metal arasında yalıtımlı dolgu olarak ‘A1’ yanmazlık sınıfındaki taşyünü bulunan Tekiz ürünlerinin yüksek yangın güvenliği sağladığı bilgisini veren Levent Gökçe “İzocam Tekiz Taşyünü Yalıtımlı Panel bütünlük ve yalıtım kriterlerinde 60 dakika yangın dayanımlı (EI60) ve bütünlük kriterleri ile (E120) yangın dayanımlı panel sertifikasına; taşyünü çatı paneli ile de taşıma, bütünlük ve yalıtım kriterlerinde 120 dakika yangın dayanımlı (REI120) panel sertifikasına sahip ürünler” şeklinde konuştu

 

Kaynak-Dünya

Para Haberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap