İtalya Seçimlerine Doğru

29 Ocak’a geri sayım başladı..

İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano 14 Ocak itibariyle istifasını resmen sundu. 89 yaşındaki Napolitano’nun görevden ayrılma isteği dolayısıyla 29 Ocak’ta Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu düzenlenecek. Napolitano’nun 7 yıllık görev süresi 15 Mayıs 2013’te dolmuş opsiyonel olarak uzatılmıştı. İtalya tarihinde en uzun süre Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmişti. Napolitano görevine tercih etmesi durumunda senatör olarak devam edecek.

 

Seçimler Nasıl Yapılacak?

1985 yılında Francesco Cossiga ilk turda seçilmiş en kısa sürede seçilen aday olmuştu.

1971 yılında ise Giovanni Leone 23 turda ancak seçilebilmişti.

Oylama 1009 üyenin olduğu parlamentoda yapılacak.

Seçimleri ilk turda kazanabilme şartı ise oyların 2/3’ünü alabilmek. (672)

Dördüncü turdan altıncı tura kadar ise 504 oy gerekiyor.

 

Ne Bekleniyor?

Başbakan Matteo Renzi’nin partisi Demokratik Parti’nin 415 parlamenteri bulunuyor. Berlusconi’nin partisi 130, Euro karşıtı Beppe Grillo’nun 137 parlamenteri bulunuyor. Seçimlerin dördüncü turda sonuçlanma olasılığı yüksek görülüyor. Renzi’nin partisi Nisan 2013’te Cumhurbaşkanı adayı Romano Prodi’yi seçmekte başarılı olamamış, Napolitano’nun görev süresi uzatılmıştı.

 

Matteo Renzi’nin 505 parlamentere ulaşmak için Berlusconi’nin partisi Forza İtalia ile ittifaka gitmesi en olası ihtimal olarak görülüyor.

 

İtalya Cumhurbaşkanı’nın Görevleri

1) 7 yıl boyunca silahlı kuvvetlere başkomutanlık görevini üstlenmek

2) Kanunları onaylamak

3) Parlamentoyu feshetme yetkisi

 

İtalya Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecinde, adaylığı olası olan bir isim de Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi. İtalya’yı yeniden ayağa kaldıran lider rolünü üstlenmek isteyecek mi?

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/85192/22-ocak-draghinin-son-toplantisi-mi

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap