İtalya Endişesi Rafa Mı Kalktı?

598356 İtalya Endişesi Rafa Mı Kalktı?

Dün itibari ile İtalya tarafında referandum sonrası Başbakan Renzi’nin istifa edeceğini açıklaması ve ardından sert değer kayıpları yaşanan Euro varlıkları, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella’nın Başbakan Renzi’nin istifasını ertelemesini istemesiyle kayıplarını telafi etti. İtalya parlamentosunun bütçesinde aksaklık ve riskler oluşmaması için, bütçe onaylanana kadar Başbakan Renzi’nin istifası rafa kalktı. Bugün itibari ile Euro bölgesi büyüme verisi hareketliliğin arttığı Euro varlıklarında önemle takip edilecek. ABD tarafında ise Donald Trump’ın açıklamaları ile değer kazana USD tarafında Ticaret Dengesi ve Fabrika Siparişleri verisi volatiliteyi artırabilir. Türkiye tarafında ise Donald Trump’ın açıklamaları sonrası USDTRY paritesi değer kazansa da sabah saatlerinde gelen enflasyon verisinin gıda ve alkolsüz içecek fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile olumlu gelmesi sonrası Dolar/TL’deki yükseliş hareketleri sınırlı kaldı. Gün içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından gerçekleşecek olan 2017 Para ve Kur Politikası konulu basın toplantısı sonrası açıklamalar TL varlıklarında hareketlilik yaratabilir. Ayrıca Cuma günü yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı sonuçlarının da Perşembe günü açıklanacağını hatırlatalım. OPEC anlaşması sonrası değer kazanan petrol fiyatları dün itibari ile OPEC tarafından gelen önümüzdeki dönemde talebin de artacağı açıklamaları sonrası yükselişlerine devam etti. Gece saatlerinde ABD tarafından gelecek petrol stokları verisi hareketliliği artırabilir. İngiltere Brexit bakanının İngiltere işletmelerinin Avrupa Birliğinden çıktıktan sonra ticaretin zarar görmeden devam etmesini amaçladığını açıklaması ve dün gelen İngiltere verilerinin olumlu gelmesi sonrası Sterlin varlıklarının değer kazanımları devam ediyor.

USDTRY ANALİZİ
Hafta sonu ABD yeni başkanı Donald Trump tarafından gelen açıklamalarla USD varlıkları değer kazandı. Dün akşam saatlerinde gelen PMI verilerinin olumlu gelmesi USD varlıklarının değer kazanımlarını destekler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Buna karşın Türkiye tarafından gelen olumlu enflasyon verisi yukarı yönlü hareketleri kısıtlıyor. Bugün ABD tarafındaki önemli veriler takip edilebilir. Teknik olarak yükseliş hareketine devam eden Dolar/TL kuru 3.5330 direncini aşarsa 3.5500-3.5615 seviyeleri izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 3.5150-3.5040 destekleri gündeme gelebilir. Bu bölge üzerinde kaldığı sürece yükseliş eğilimi devam edebilir.

EURTRY ANALİZİ
Euro Bölgesinde İtalya referandumu sonrası hareketlilik arttı. Türkiye tarafından gelen olumlu enflasyon verisine rağmen Gün içinde gelen olumlu veriler ve Euro Bölgesi yetkililerinin yaptığı olumlu açıklamalarla Euro varlıklarında yukarı yönlü hareketleri destekliyor. Bugün Euro bölgesi büyüme rakamları takip edilebilir. Teknik olarak sert yükselişlerin görüldüğü Euro/TL kurunda, alımlar hız kazanırsa 3.7960-3.8070 dirençleri ön plana çıkabilir. Geri çekilmelerde ise 3.7690-3.7570 destek seviyeleri gündeme gelebilir.

EURUSD ANALİZİ
İtalya referandumu sonrası Cumhurbaşkanı Mattarella’nın Başbakan Renzi’nin istifasının ertelenmesi sonrası Euro küresel çapta değer kazanarak, sert düşüşünü düzeltti. Özellikle İtalya parlamentosunun bütçesi aksaklıklar ve riskler olmaması için onaylanana kadar istifasını ertelemesi istendi. Bugün ise Euro Bölgesi büyüme rakamları ile ABD tarafında önemli veriler ön planda olacak. Yükseliş hareketine devam eden EURUSD paritesi kritik 1.0800 direncini aşamadı ve kar satışları görüldü. Satışlar derinleşirse 1.0690-1.0575 destekleri izlenebilir. Yükselişin devamında 1.0800 direnci aşılırsa 1.0870-1.0980 seviyeleri karşımıza takip edilebilir.

ALTIN ANALİZİ
Hafta sonu ABD yeni başkanı Donald Trump tarafından gelen açıklamalarla USD varlıkları değer kazandı. Dün akşam saatlerinde gelen PMI verilerinin olumlu gelmesi USD varlıklarının değer kazanımlarını destekler nitelikte olduğunu söyleyebiliriz. Teknik olarak zayıf görüntüsüne devam eden ons altında, alımların kalıcı olabilmesi için 1183 seviyesi üzerinde fiyatlama görmemiz gerekebilir. Bu seviye üzerinde 1190-1202 dirençleri izlenebilir. Geri çekilmelerde ise 1160-1153 destekleri takip edilebilir

HAM PETROL ANALİZİ
OPEC ülkelerin arzı kısmak konusunda anlaşmalarının ardından yükselişlerine devam eden Ham petrolde Dün OPEC’ten gelen petrol talebinin de önümüzdeki dönemde artacağını açıklamaları yukarı yönlü hareketleri destekliyor. Gece saatlerinde ABD tarafından gelecek APİ petrol stokları verisi volatiliteyi artırabilir. Arada kar satışlarının görüldüğü ham petrolde yükseliş eğilimi devam ediyor. Yükselişlerde 51.45-52.00 dirençleri izlenebilir. Satışların hız kazanması durumunda 50.90-50.50 destekleri gündeme gelebilir.

BRENT PETROL ANALİZİ
OPEC tarafından gelen talebin artacağına dair açıklamalar Brent Petrolde yukarı yönlü hareketleri destekliyor. Yükseliş kanalı içerisinde hareketini sürdüren brent petrolde 55.0055.40 dirençleri izlenebilir. Olası geri çekilmelerde ise 53.85-53.45 destekleri takip edilebilir.

-destek yatırım

06 Dec 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap