İsviçre Gümrükleri Hareketlendi

Frank tabanının kaldırılmasıyla daha fazla alışveriş yapılıyor.

İsviçre Merkez Bankası’nın Euro/Frank tabanını 15 Ocak itibariyle beklenmedik  bir kararla kaldırmasıyla birlikte Frank hızla değer kazandı. İsviçre hanehalkı güçlenen frank neticesinde daha fazla harcama yapma olanağına kavuştu. Almanya – İsviçre sınırında bulunan Loerrach gümrüğü verilerine göre İsviçre vatandaşlarının alışverişleri 2015 yılı ilk çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre %27 artış gösterdi. İsviçre vatandaşları fiyatlar genel düzeyin daha düşük olduğu Almanya, İtalya, Fransa ve Avustralya’dan alışveriş yapmayı daha fazla tercih ediyor.

 

Loerrach gümrüğü yetkililerine 2015 yılı ilk çeyreğinde 1.54 milyon ihracat formu ulaştı. 2014 yılı aynı döneminde söz konusu rakam 1.21 milyon seviyesindeydi. Avrupa Birliği dışındaki ülkeler söz konusu formu gümrüğe teslim ederek KDV iadesi almaktadır.

 

98738-1 İsviçre Gümrükleri Hareketlendi

 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap