İsveç’de En Önemli Sorun

Konut fiyatlarının yükselişi.

İsveç Merkez Bankası’nın karşı karşıya kaldığı en önemli sorunlardan biri konut fiyatlarının yükselişi. Ülkenin fazlasıyla göç alması ve yükselen konut fiyatları finansal stabiliteyi risk altına atabilir. Hanehalkı borcunun hali hazırda yüksek olmasıyla birlikte, mevcut durumda uygulanan negatif faiz politikası (NIRP) ekonomiyle oldukça maliyetli olabilir. 2020’ye kadar ülkenin 76.500 yeni konut stokuna ihtiyacı bulunuyor.

 

İsveç Merkez Bankası (Riksbank) yılın ilk aylarında enflasyonu hareketlendirmek maksadıyla faizleri negatif bölgeye çekerek (-0,35%) seviyesine kadar indirmişti. Temmuz’da konut fiyatları yıllık bazda %14 artış gösterirken, hanehalkı borcu %7,1 artış gösterdi. Hanehalkı borcu harcanabilir gelir oranı 2018 yılında %190 seviyesine yükselebilir. Bugün itibariyle rakam %170 seviyesindedir. 

158888-1 İsveç'de En Önemli Sorun

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap