İstihdam Raporunun Ardından

İstihdam raporu “güçlü”

ABD’de Mayıs ayı istihdam raporu 5 Haziran Cuma günü açıklandı. İstihdam raporu hem tarım dışı istihdam, hem işgücüne katılım oranı, hem de saatlik ücretler gelişimi açısından pozitif işaretler sundu. ABD’de istihdam piyasasının güç kazanması ilk çeyrekteki zayıflığın “geçici” olduğu yönündeki düşünceleri destekliyor. İstihdam yaratılması ve işgücüne katılım oranının yükselmesi ilk faiz artırımını destekliyor.

125300-31 İstihdam Raporunun Ardından

ABD ekonomisi Mayıs’ta 280.000 yeni iş yarattı. 2014 yılında aylık ortalama 260.000 iş yaratılmıştı. Aralık 2014’te 329.000 yeni iş yaratılmıştı.  2015 yılı ikinci çeyreği itibariyle Nisan ve Mayıs döneminde ortalama 250.000 yeni iş yaratıldı. Söz konusu gerçekleşme 2015 yılının 200.000 ortalama üstünde tamamlanabileceği yönünde düşünceleri güçlendiriyor. Mayıs’ta petrol fiyatlarının geri çekilmesiyle birlikte madencilik sektöründeki istihdam kaybı devam ediyor. Mayıs’ta madencilik sektöründe 17.000 istihdam kaybedildi. İmalat istihdamının ise 7.000 kişi artış göstermesi iç talep açısından pozitif işaretler sunuyor.

 

İşsizlik oranının Mayıs ayı itibariyle işgücüne katılım oranıyla birlikte %5,5 seviyesine yükselmesi, istihdam piyasasının dışında kalan kesimin iş aramak üzere katılması yönünde olumlu değerlendirilebilir. Bir diğer yandan, varlık etkisinin ilerleyen dönemde hafifleyeceği yönünde düşünceler de işgücüne katılmaya itmiş olabilir. Bu nokta iki farklı şekilde okunabilir.

 

Fed/FOMC üyeleri istihdam piyasasına ilişkin görünümü yakından izliyor. İstihdam piyasasının Eylül ayına doğru hızlı bir iyileşme göstermesi durumunda ilk faiz artışına Eylül toplantısında başlanabilir.

 

Özetle;

1) 17-18 Haziran Fed/FOMC toplantısında faiz artırımı gelmeyecek olsa dahi, ekonomik aktiviteye ilişkin komitenin görüşü yeniden “solid” (güçlü) olarak yukarı yönde revize edilebilir.

2) Haziran toplantısında yayınlanacak projeksiyonlardan “güvercin” revizyon gelme ihtimali, “şahin” revizyon gelme ihtimalinden mevcut ekonomik görünüm itibariyle daha düşüktür.

3) 17-18 Haziran Fed/FOMC toplantısı sonrasında Eylül’de ilk faiz artışına gidileceği yönünde fiyatlamanın yapılma ihtimali yüksek olabilir.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap