İstihdam Raporu ve İzlenmesi Gerekenler

“Ortalama 200 bin üstünde kalmalı.”

ABD’de 7 Ağustos Cuma günü 15:30’da Temmuz ayı İstihdam Raporu yayınlanacak. Söz konusu raporda önceki ayda ABD ekonomisinin ne kadar iş yarattığı hakkında sonuçlara yer verilecek. Piyasa katılımcılarının tahmini Tarım Dışı İstihdam alt kaleminin Temmuz’da 223 bin yeni iş yaratması yönünde.

 

Temmuz ayı Tarım Dışı İstihdam tahminimiz: 237K

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/332788/tarim-disi-istihdam-verisini-tahmin-etmek-agustos-2015

 

Önemli Noktalar?

1) Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer 30 Temmuz’da yaptığı konuşmasında, istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” (some further improvement) görülmesi durumunda faizleri artırmaya hazır olduklarını açıklamıştı. Temmuz ayı İstihdam Raporu Fed’in para politikasını yönlendirici nitelikte olabilir. Söz konusu verinin güçlü gerçekleşmesi 16-17 Eylül’de Fed’in fonlama faizini artırmasına olanak sağlayabilir.

 

2) Fed üyeleri uzun dönemli işsizlik oranını 5.0-5.2% olarak öngörüyor. Söz konusu seviye komite tarafından doğal işsizlik oranı (NAIRU) olarak değerlendiriliyor olabilir. Haziran’da %5,3 olarak gerçekleşen işsizlik oranı %5.2-5.0 aralığına doğru yakınsaması durumunda faiz artırımı için şartlar “iyice” olgunlaşmış olabilir.

 

3) Ücretler söz konusu raporun Temmuz ayı için en önemli noktalarından biri olabilir. Geçtiğimiz ay açıklanan İstihdam Maliyet Endeksi (Employment Cost Index) 30 yılın en düşük artışını gerçekleştirmişti. Haziran’da ortalama saatlik kazançlar yatay kalmıştı. Temmuz’da ücretler kanadının zayıf kalmaya devam etmesi durumunda “istihdam piyasasında zayıflık” (labor market slack) sürüyor olabilir.

 

4) İşgücüne katılım oranı hem ekonomik tercihler hem demografik nedenlerle geri çekilmeye devam ediyor. Haziran’da işgücüne katılım oranı %62,6 seviyesiyle 1977’den bu yana en düşük seviyede gerçekleşmişti. Söz konusu gerçekleşme “yarı-zaman istihdamının” bir sonucu olabilir. Amerikalı hanehalkı isteyerek veya istemeyerek yarı zamanlı istihdama dahil olmuş olabilir. Bu bağlamda “ekonomik nedenlerle yarı zamanlı istihdam” (part-time for economic reasons) kalemi önemli ipuçları sunabilir.

5) Tarım Dışı İstihdam alt kalemi 2015 yılında ortalama 208.000 kişi artış gösterdi. 2014 yılında söz konusu artışın ortalaması 260.000 kişi olmak üzereydi. 5 yıllık dönemde ise ortalama 190.000 kişi seviyesinde. Ekonomistler hali hazırda ortalamanın 200.000 altına kaymasını “istihdam piyasasında zayıflık” (labor market slack) olarak değerlendirmektedir.

 

Özetle; Temmuz ayı istihdam raporuna ilişkin sonuçlar oldukça önemli.

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap