İstihdam Piyasasında Zayıflık

Fed faiz artışına geç mi kaldı?

ABD ekonomisi küresel finans krizinin geride kalmasıyla istihdam piyasasında önemli ölçüde aşama kaydetmiş durumda. Fed enflasyonda yükselişten “oldukça emin” olması durumunda ve istihdam piyasasında “daha fazla gelişme” görmesi durumunda “verilere bağlı olarak” her toplantıda faiz artırımına başlayabilir. Fed politika metinlerinde yer alan, “istihdam piyasasında zayıflık” (labor market slack) istihdam piyasasının görünümü açısından yakından izleniyor.

 

Fed’in para piyasası operasyonlarını gerçekleştiren NY Fed tarafından yayınlanan akademik çalışma, istihdam piyasasında hali hazırda devam eden zayıflığın önemli ölçüde “demografik” nedenlere dayandığını gösteriyor. İstihdam piyasasında zayıflığı tek bir gösterge üzerinden ölçmek mümkün değildir. NY Fed bu nedenle istihdamın nüfusa oranı (E/P ratio) ve demografik değişkenlere göre düzeltilmiş iki değişkenden yararlanıyor. 

155304-1 İstihdam Piyasasında Zayıflık

Zayıflık Hangi Aşamada?

155308-2 İstihdam Piyasasında Zayıflık

NY Fed tarafından yapılan çalışmanın sonucu, E/P açığını 32 baz puan olarak rapor ediyor. Kasım 2010’da rakam 283 baz puan seviyesindeydi. İstihdam piyasasındaki zayıflık “hatırı sayılır ölçüde” azalmasına rağmen, hala doğal seviyeye ulaşabilmiş değil.  Araştırma sonucundaki bir diğer bulgu da Şubat 1994’te açık 92 baz puan seviyesindeyken ilk faiz artışına başlanmıştı. Sıkılaşma süreci sonladığında açık 14 baz puana gerilemişti. Haziran 2004’te ise -38 baz puan seviyesinde olan söz konusu açık ilgili dönemdeki sıkılaşma süreci sonlandığında -125 baz puana kadar gerilemişti. Bütün bu gelişmeler ışığında Fed ilk faiz artışına başlamak konusunda gecikmiş olabilir.

 

Yararlanılan Kaynak:

1) Mind the Gap: Assesing Labor Market Slack

http://libertystreeteconomics.newyorkfed.org/2015/08/mind-the-gap-assessing-labor-market-slack.html#.Vd2opvntmkp

 

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap