İstihdam Piyasası İlerliyor

LMCI endeksi pozitif işaretler sunuyor..

LMCI (Labor Market Conditions Indicators) İstihdam Piyasası Koşulları Göstergeleri Kansas City Fed tarafından elde edilmektedir. Göstergelerden biri istihdam piyasalarının aktivitesini ölçerken, bir diğeri momentumu ölçmektedir. Endeks Ağustos 2014’ten beri yayınlanmaktadır. 1992 yılını başlangıç almakta, 24 değişkeni içermektedir.

 

61226-lmci İstihdam Piyasası İlerliyor

 

Endeksin pozitif değer alması, istihdam piyasasının uzun dönemli ortalamaların üstünde olduğunu göstermektedir.

60615-1 İstihdam Piyasası İlerliyor

Turuncu: Momentum Endeksi

Mavi: Aktivite Endeksi

 

11 Şubat‘ta Ocak ayı LMCI endeksi açıklanmıştır. Endeks istihdam piyasasının gelişmeye devam ettiğini gösteriyor.

 

Aktivite Endeksi, Aralık‘ta -0,42 seviyesinden Ocak‘ta -0,33 seviyesine yükselmiştir. Aktivite endeksi kriz sonrası en yüksek seviyede kalmaya devam etmiştir. Negatif bölgede kalması uzun dönemli ortalamaların gerisinde olduğunu gösteriyor.

 

Momentum Endeksi ise, Ocak‘ta 1.49 seviyesiyle tarihin en yüksek değerini almıştır.

 

Ocak ayı itibariyle aktivite endeksini en fazla işten çıkma oranı ve Conferance Board Mevcut İşler Endeksi etkilemiştir. Momentum endeksini en fazla etkileyen değişken ise haftalık işsizlik sigortası başvuruları ve Michigan beklenen iş olanakları olmuştur.

 

Yöntemsel Açıklama

https://parahaberi.com/tr-TR/haberler/40909/istihdam-piyasasi-gostergesi-lmci-endeksi

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap