İstihdam Piyasası İlerliyor

Ocak ayı JOLTS..

ABD Bureu of Labor Statistics tarafından yayınlanan JOLTS Anketi istihdam piyasasında nitelik ve nicelik yönünden soruları içermektedir. Söz konusu veri perakendeciler, imalatçılar ve çeşitlik katılımcılara yöneltilen anketlerden elde edilmektedir. Açılan işler (Job Opening) tanımlaması belirli bir pozisyon için açılan iş imkanlarını göstermektedir. İstihdam piyasasına ilişkin daha fazla ipucu sunan Ocak ayı JOLTS Anketi sonuçları Mart itibariyle açıklandı. 

71767-ok İstihdam Piyasası İlerliyor

Özet;

1) JOLTS İş Hacmi Ocak itibariyle 4.99 milyon seviyesine geriledi. Aralık ayı verisi ise 4.87 milyona revize edildi. Söz konusu seviye kriz sonrasında en iyi seviyeye işaret ediyor.

2) İşten ayrılma oranı (quit rate) Ocak itibariyle %2,0 gerçekleşti. Aralık’ta söz konusu rakam 1.9% seviyesindeydi. İşten ayrılma oranının yükselmesi istihdam piyasası adına iyi bir haber.

3) İşten çıkarma oranı (layoff/discharge rate) Ocak itibariye 1,2% seviyesinde gerçekleşti. Aralık ayı verisi de aynı seviyedeydi.

 

İşten ayrılmalar genel trend itibariyle yükselirken, işten çıkarmalar kademeli olarak geri çekilmeye devam etmektedir. İşten ayrılmalar çalışanların daha iyi koşullar için iş değiştirme isteğiyle yükselmektedir. Söz konusu durum istihdam piyasası açısından olumlu bir gelişmeye işaret etmektedir. 

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap