İran Petrolü Yıkabilir

31 Mart’a kadar uzlaşı sağlanması durumunda..

İran ve 5+1 ülkeleri arasında yürütülen nükleer müzakerelerde 31 Mart’a kadar uzlaşı sağlanması amaçlanıyor. Uzlaşma sağlanması piyasa katılımcıları tarafından İran’ın arzı daha fazla artıracağı yönünde değerlendiriyor. Petrol fiyatlarının hızla geri çekilmesiyle bazı petrol üreticileri zorlanıyor. Zorlanan üreticilerin faaliyetlerinde kısıntıya gitmesiyle, alternatif tedarik imkanları azalıyor. Yakın zamanda Asyalı rafinerilerin İran’a uygulanan yaptırımların kalkmasıyla daha fazla alım yapmaya hazır olduğu yönünde haberler alınıyor. 

80183-1 İran Petrolü Yıkabilir

İran’ın petrol üretimi yaptırım öncesi seviyeye ulaşamıyor. Çin ve Japonya’nın İran’dan petrol ithalatı ise grafikte gösteriliyor. İran’ın petrol arzını artıracağı yönünde beklentiler yakın dönemde Brent-WTI makasının daralması üzerinde etkili olarak değerlendirilebilir. İran yaptırımlar öncesinde 2012 yılı ortasında 2.5 milyon varil/gün petrol ihracatı gerçekleştirmekteydi. Mevcut durumda 1-1.1 milyon varil/gün petrol ihracatı gerçekleştiriyor.

 

Brent-WTI Farkı

80184-2 İran Petrolü Yıkabilir

Brent-WTI farkında maliyet vb şartların ötesinde, ABD’de petrol ihracat yasağı ana etken olarak değerlendirilebilir. Konu hakkında petrol piyasasında görüşleri dikkatle izlenen Daniel Yergin’in ifadelerini izlemekte fayda var. Yergin, petrol fiyatlarının mevcut seviyesi itibariyle ihracat yasağını “daha acil” çözülmesi gereken bir durum olarak değerlendiriyor. ABD’de bazı üreticiler mevcut piyasa koşulları itibariyle zorlanıyor.

 

Özetle;

1) WTI (Cushing) fiyatları kaya gazı girişimiyle birlikte artan arzla geri çekiliyor.

2) Brent (North Sea) fiyatları “daha ılımlı” küresel ekonomik büyüme yönünde sinyallerle düşüyor.

3) ABD dışındaki üreticiler arzı artırmak konusunda yeterli hareket alanına sahip olmadığı (!) için Brent fiyatları “görece” güçlü kalıyor.

4) İran’da 31 Mart’a kadar “nihai” anlaşmanın sağlanması durumunda Petrol fiyatları düşebilir.

5) Diğer yandan Brent-WTI farkı da doğal olarak daralabilir.

 

Deniz KAHRAMAN

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap