İran Nükleer’i Referanduma Götürebilir

Uzlaşma zeminine doğru adım adım..

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, 5+1 (İngiltere, ABD, Fransa, Çin, Rusya ve Almanya) ülkeleriyle birlikte yürütülen nükleer görüşmeleri referanduma götürebileceğini açıkladı. FT’de yer alan habere göre, İran lideri anayasal haklarından birini kullanarak halkın görüşlerini de almak isteyebilir. Bu durum uzlaşma zeminine yaklaşırken, “halk” desteğini de alma isteğinden ileri geliyor olabilir.

 

Tahran’ın nükleer programına karşılık olarak getirilen Batı kaynaklı yaptırımlar ülke ekonomisinin yumuşak karnını oluşturmaya devam ediyor. Yaptırımlarla birlikte ülkenin petrol ihracatı önemli ölçüde darbe almıştı. Dünyanın en büyük ikinci üreticisi konumundaki ülkede petrol gelirleri 2012 seviyelerinin %50 aşağısında görülüyor.

 

İran ekonomisi 2012 yılı itibariyle yaptırımlar neticesinde 26 milyar dolar zarara uğramış durumda. İran için otoriteler $126 ila $97 seviyesini başa baş fiyat olarak görüyor. Brent petrolün gerilemeye devam etmesi ülke ekonomisi 2015’te de zorlamaya devam edebilir. İran 24 Kasım 2014’de nükleer programa ilişkin geçici uzlaşmayı 1 Temmuz 2015’e kadar ötelemişti. Önceki anlaşmada yıllık 1 milyon varil/gün petrol ihracatına izin verilmekteydi.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap