İran’ın Petrol İhracatı Artabilir

Yaptırımlar ve sonrası

İran yaptırımların kaldırılmasıyla birlikte OPEC toplantısında, üretim kotasının üstünde üretime devam edeceği yönünde ifadelerde bulundu. İran haber ajansı IRNA tarafından rapor edildiği üzere, İran altı ay içerisinde petrol ihracatını iki katına çıkarabilir. İran hali hazırda 1 milyon varil/gün seviyesinden daha fazla ihracat gerçekleştiriyor. Eğer ki nükleer görüşmelerde nihai anlaşmaya varılması durumunda İran petrol piyasasına daha güçlü bir giriş yapabilir. İran’ın bu girişi yapabilmesi için petrol altyapısını yenilemesi de ifadeler arasında kullanılıyor. Suudi Arabistan önderliğindeki OPEC petrol üretim kotasını 5 Haziran tarihli toplantıda 30 milyon varil/gün seviyesinde Aralık 2011’den bu yana sabit tutmuştu.

 

İran petrol fiyatlarının mevcut seviyesinden ($62) memnun olmadığını ifade ediyor. İran Petrol Bakanı Namdar Zanganeh’e göre petrol fiyatlarının $75 varil seviyesinde olması arzu ediliyor. Mayıs’ta İran 2.8 milyon varil/gün petrol üretimi gerçekleştirmişti. Söz konusu rakam Venezuela ve Nijerya’nın üretiminden yüksek.

 

Grafik: İran’ın Petrol İhracatı

125519-11 İran'ın Petrol İhracatı Artabilir

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap