İran ile Fiyat Savaşı Kızışabilir

İran’ın dönüşü..

Asyalı petrol alıcıları İran’a uzak sayılmayacak bir geçmişte uygulanan yaptırımlar nedeniyle alımlarını Alaska ve Meksika’ya kaydırmak durumuna kalmıştı. İran’a Temmuz 2012’de yaptırımlarla sınırlı ölçüde petrol ihracatı gerçekleştirebiliyordu. İran’ın petrol piyasasına dönüşüyle birlikte Asyalı rafineriler petrol ihtiyacını yeniden İran’dan karşılayabilir. Hindistan ve Tayvan’da bulunan iki alıcı Hindustan Petroleum Corp ve Formosa Petrochemical Corp İran’dan daha fazla petrol alacağı yönünde sinyal veriyor. İran’ın petrol piyasasına dönmesiyle Birleşik Arap Emirlikleri, Irak ve Suudi Arabistan arasındaki “fiyat savaşı” şiddetlenebilir. Söz konusu rekabetten Çin faydalı çıkabilir. Çin böylelikle daha fazla satıcıdan fiyat alabilir.

 

İran denetçilerin de olurunu alması durumunda yaptırımların kalkmasıyla petrol piyasasına dönebilir. Ancak unutulmaması gerekiyor ki, petrol piyasasına dönüş için altyapı yatırımı gerekebilir.

147337-1 İran ile Fiyat Savaşı Kızışabilir

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap