İran’da Yaptırımların Kaldırılması: Kazananlar ve Kaybedenler

Pazara giriş ve kısıtlar..

İran ve 5+1 ülkeleriyle yürütülen nükleer görüşmelerin çözüme kavuşturulmasıyla yaptırımlar kaldırılabilir. Yaptırımların kaldırılmasıyla birlikte yabancı sermaye İran’da yatırım alanı bulabilir. İran’ın kabul ettiği teklif 20 Temmuz’da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin de onayını aldı. Anlaşmanın sağlanmasıyla birlikte pek çok yaptırımın kalkması ancak 2016 yılının ilk aylarını bulabilir.

 

İran’a yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar bazı kısıtlamalarla karşılaşabilir. Bu kısıtlamalar arasında en önemlilerinden biri İran Devrim Muhafızları kontrolündeki Khatam-Al Anbia isimli şirket. Yaptırımlar döneminde gücünü daha da artıran Khatam-Al Anbia yeni şirketlerin pazara girmesi karşısında hakim durum yaratabilir. Şirketin faaliyet alanı, inşaat, taahhüt, imalat, petrol, bankacılık ve denizcilik olarak tanımlanıyor. Uzun dönemli taahhütlerin yaklaşık olarak 50 milyar dolar büyüklüğünde olduğu tahmin ediliyor. Söz konusu rakam İran GSYH’sinin yaklaşık %12’sine karşılık geliyor.

 

İran yönetiminden ekonomide rekabetçiliğin sağlanması yönünde ifadeler de alınıyor. Haziran’da bir konferansa katılan Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Abbas Akhoundi, “önceliğimiz ekonomide rekabetçiliği artırmak” ifadesini kullanmıştı.

Yararlanılan Kaynak: WSJ

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap