İran’da Petrol Yatırımları Artabilir

İran’a yaptırımlarının 2016 yılından…

İran’a yaptırımlarının 2016 yılından itibaren kalkacağı yönünde beklentiler petrol arzı üstünde önemli etkiler yaratabilecek bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Nükleer görüşmelerde anlaşma sağlanmasıyla birlikte İran’a yaptırımların  kalkması, petrol arzını artırmaya olanak sağlayabilir. Birleşmiş Milletler’e bağlı nükleer denetçilerin ülkede incelemelerini tamamlamasının ardından ülke ihracat pazarlarına serbestlikle ulaşabilecek. İran işletme ve sermaye maliyetinin görece düşük olmasıyla birlikte yeni petrol sahaları geliştirmeye devam edebilir. Böylelikle ülkeye yabancı yatırımcı ilgisi de sürebilir. Bu durum da petrol arzının artmasını sağlayabilir.

https://parahaberi.com/TR-tr/haberler/305066/iranin-donusu

 

Bu durumun aksine ABD ve Kanada’da ise söz konusu maliyetler $59 – $114 dolar/varil seviyesine işaret ediyor. İran’da ise maliyetler $31 dolar/varili geçmiyor. Shell ve B&P son aylarda İran Ulusal Petrol Şirketi (National Iranian Oil Co.) ile görüşmek için uzmanlarını ülkeye göndermişti.

168678-1 İran'da Petrol Yatırımları Artabilir

Sanko Yatırım Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap