İran’da Anlaşma Sağlandı

Nükleer görüşmelerde son..

İran ve 5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Rusya, Çin, Almanya ve Fransa) arasında Viyana’da uzun zamandan bu yana devam eden “nükleer görüşmeler” sonuçlandı. Taraflar arasında uzun soluklu bir müzakere sonucunda anlaşmaya varıldı. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu anlaşmayı “tarihi hata” olarak tanımlarken, Avrupa ve ABD anlaşmayı memnuniyetle karşıladı. Son iki yıl Washington ve Tahran arasında 1979 İslam Devrimi’nden bu yana diplomatik görüşmelerin en yoğun olduğu dönem oldu.

 

Tahran 10 yıl boyunca nükleer aktivitesini sınırlı limitler dahilinde sürdürmeyi kabul etti. ABD ve Avrupa Birliği üyesi ülkelerin İran’a uyguladığı yaptırımı kaldırmasıyla birlikte İran’ın ekonomik büyümesi gelecek yıllarda %7-8 civarında olabilir. Bir diğer yandan ülke petrol ihracatını 2 katına çıkarabilir. Ancak bu hamle için altyapı yatırımı gerekebilir. 100 milyar dolar tutarındaki dondurulmuş varlıklar ise serbest bırakılabilir.

 

ABD Başkanı Barack Obama, İran’ın nükleer faaliyetlerine karşı en uygun dilin anlaşma dili olduğunu ifade etti. Obama’nın ifadelerine göre, ABD askeri müdahale seçeneğiyle nükleer faaliyetleri ancak kesintiye uğratabilir. Tamamen ortadan kaldıramaz.

 

Nükleer anlaşma 50 gün içerisinde ABD Kongresi’nde oylanacak.

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap