İngiltere ve Son Gelişmeler

İlk faiz artışına adım adım..

Yakın dönemin en önemli tartışma konularından biri Merkez Bankaları ve politika farklılaşması. Aslında bir para birimini diğerine göre kıyaslarken ana resmi oluşturan en temel unsur. Fed kuvvetle muhtemel ki 2015 yılı içinde 2006 yılından bu yana ilk defa yapılmayanı yaparak 0-0,25% aralığında tuttuğu faizleri artıracak. İngiltere Merkez Bankası da yakın gelecekte faiz artıracak MB’ler arasında geliyor.

 

İngiltere MB Başkanı Mark Carney konuşmasında faizlerin “yavaş” hızda orta vadede artırılarak uzun dönemli ortalamaların “yarısı kadar” irtifaya çıkarılacağını ifade etmişti. Piyasa katılımcıları da Carney ile aynı fikirde. Piyasa beklentilerine göre faizler 3 yıl daha %2 seviyesinin altında kalabilir.

 

İstihdam Piyasası

İngiltere MB ücretler gelişimine faiz artışı açısından özel bir önem veriyor. Diğer yandan üretkenlik gelişiminin zayıf seyretmesi dolayısıyla faiz artışı enflasyon üzerinde arzu edilenin ötesinde bir yukarı yönlü baskı yaratabilir.

 

Hanehalkı Borçluluğu

İngiltere’de 2008 küresel finans krizi döneminde hanehalkı borcu/geliri oranı %170 seviyesindeydi. Sonrasında geçen 7 yılda hanehalkı borcu %150 seviyesine kadar geriledi. Hanehalkı borcunun yüksek olduğu bir ortamda “hızlı” faiz artırımı istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

 

Parite

İngiltere ekonomisinin açık yapısıyla kur hareketleri enflasyonu ve bekleyişleri önemli ölçüde etkileyebilir. Euro’nun son dönemde içsel nedenlerle Sterlin karşısında değer kaybetmesi ithalat fiyatları üzerinden enflasyon üzerinde “ek aşağı yönlü baskı” yaratabilir. Yunanistan’ın 2015 yılı içinde Euro’dan çıkma ihtimalinin azalması Euro’nun dengelenmesini sağlayabilir.

 

Sanko Menkul Değerler Araştırma Bölümü

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap