İngiltere ve AB’den Çıkış

“Brexit”

İngiltere’de 7 Mayıs’ta düzenlenen seçimlerde zafer beklenmedik şekilde Muhafazakar Parti’nin oldu. Anketlerin neredeyse tamamı koalisyona işaret ederken, tek başına iktidara gelen Muhafazakar Parti anket şirketlerinin eleştirilmesine neden oldu. Muhafazakar Parti seçim öncesinde seçimleri kazanması durumunda AB üyeliğini 2017’ye kadar referanduma götüreceğini ifade etmişti.

 

Başbakan David Cameron AB üyeliğinin şartlarının “yeniden görüşülmesi” için referanduma gidebilir. AB üyeliğinin İngiltere’ye olan fayda ve maliyetinin yeniden değerlendirilmesi “mutlak ayrılık” anlamı taşımıyor. Ancak, İngiltere’nin AB’den ayrılığı (Brexit) yakın geleceğin önemli bir tartışma konusu olabilir. AB ve İngiltere arasında gümrük birliği kapsamında gerçekleştirilen serbest ticaretin fayda ve maliyetlerinin yeniden gözden geçirilmesi isteniyor.

 

İngiltere’nin AB’den ayrılığında güçlü bir pozisyonda olmadığı ticaret açığının GSYH’nin %2’sine karşılık gelmesiyle ifade edilebilir. İngiltere’nin AB’ye ihracatı İngiltere GSYH’sinin %12,5’ine karşılık geliyor. Diğer yandan İngiltere’de AB’nin önemli bir ithalatçısı konumunda.

01 Sep 2016

Parahaberi

Borsa , ekonomi ve finans alanında günlük , haftalık ve aylık altın , döviz , forex , borsa gibi piyasalarda içerik sağlayan , güncel önemli yerli ve yabancı ekonomik gelişmeleri okuyuculara duyuran borsa ve finans sitesidir.

Yorum Yap